Survivor Contestants Database

 

Borneo | Australia | Africa | Marquesas | Thailand  |  Amazon | Pearl Islands | All Stars  
  Vanuatu  |  Palau | Guatemala | Panama | Cook IslandsFiji  | ChinaMicronesia  | Gabon  
  Tocantins  |  Samoa  |  Heroes Vs. Villains  |  Nicaragua                 

 

Survivor Contestants by Season/Boot Order


Survivor: Borneo - Season 1 Boot Order
Merged Tribe Name:  Rattana

 

Richard Hatch  -  (Winner)
Date of Birth: April 8, 1961
Hometown: NEWPORT, RI
Occupation:   CORPORATE TRAINER

Kelly Wiglesworth  - (2nd Place)
Date of Birth: June 24, 1977
Hometown:  Las VEGAS, NV
Occupation:  RIVER GUIDE

Rudy Boesch  -  3rd Place  (Juror)
Date of Birth: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL

Sue Hawk  -  4th Place  (Juror)
Date of Birth: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER

Sean Kenniff  -  5th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 27, 1969
Hometown: LONG ISLAND, NY
Occupation:  NEUROLOGIST

Colleen Haskell  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 6, 1976
Hometown: MIAMI BEACH, FL
Occupation:  COLLEGE STUDENT

Gervase Petersen -  7th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 2, 1969
Hometown: PHILADELPHIA, PA
Occupation:  BASKETBALL COACH

Jenna Lewis  -  8th Place  (Juror)
Date of Birth: July 16, 1977
Hometown: FRANKLIN, NH
Occupation:  COLLEGE STUDENT/Mother

Greg Buis  -  9th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 31, 1975
Hometown: GOLD HILL, CO
Occupation:  JOURNEYMAN

Gretchen Cordy  -  10th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1962
Hometown: CLARKSVILLE, TN
Occupation:  HOMEMAKER

Joel Klug  -  11th Place
Date of Birth: April 13, 1972
Hometown:  SHERWOOD, AK
Occupation:  TRAVELING SALESMAN

Dirk Been  -  12th Place
Date of Birth: June 15, 1976
Hometown: SPRING GREEN, WI
Occupation:  SUBSTITUTE TEACHER

Ramona Gray  -  13th Place
Date of Birth: January 20, 1971
Hometown:  EDISON, NJ
Occupation:  CHEMIST

Stacey Stillman  -  14th Place
Date of Birth: Aug. 11, 1972
Hometown: San Francisco, CA
Occupation:  ATTORNEY

B.B. Andersen  -  15th Place
Date of Birth: Jan. 18, 1936
Hometown: MISSION HILLS, KS
Occupation:  RETIRED CONTRACTOR

Sonja Christopher  -  16th Place
Date of Birth: Jan. 28, 1937
Hometown: WALNUT CREEK, CA
Occupation:  MUSICIAN

Survivor: Australian Outback - Season 2 Boot Order
Merged Tribe Name:  Barramundi

Tina Wesson (Winner)
Date of Birth: December 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse

Colby Donaldson (2nd Place)
Date of Birth: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation:  Custom Auto Designer/Actor

Keith Famie - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: February 11, 1960
Hometown: West Bloomfield, Michigan
Occupation:  Chef and Restaurateur

Elisabeth Filarski Hasselbeck -  4th Place (Juror)
Date of Birth: May 28, 1977
Hometown:  Boston, Mass
Occupation:  Talk Show Co-Host for ABC's "The View"

Rodger Bingham  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: July 5, 1947
Hometown: Crittenden, Kentucky
Occupation:  Teacher

Amber Brkich  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant

Nick Brown - 7th Place (Juror)
Date of Birth: April 2, 1977
Hometown: Steilacoom, Washington
Occupation:  Attorney/Army's Judge Advocate General's office

Jerri Manthey - 8th Place (Juror)
Date of Birth: September 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress

Alicia Calaway  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer

Jeff Varner - 10th Place
Date of Birth: April 16, 1966
Hometown: Greensboro, North Carolina
Occupation:  Television Reporter/Media

Mike Skupin  -  11th Place
Date of Birth: January 29, 1962
Hometown: White Lake, Michigan
Occupation:  President of a software publishing  company

Kimmi Kappenberg  -  12th Place
Date of Birth: November 11, 1972
Hometown: Ronkonkoma, New York
Occupation:  Bartender

Mitchell Olson  -  13th Place
Date of Birth: March 17, 1977
Hometown: Union City, New Jersey
Occupation:  Singer/Songwriter

Maralyn "Maddog" Hershey  -  14th Place
Date of Birth: January 24, 1949
Hometown: Wakefield, Virginia
Occupation:  Police Inspector, retired

Kel Gleason  -  15th Place
Date of Birth: January 5, 1968
Hometown: Fredericton, New Brunswick, Canada
Occupation:  U.S. Army Intelligence Officer

Debb Eaton  -  16th Place
Date of Birth: June 11, 1955
Hometown:  Milan, N.H.
Occupation:  Corrections Officer

Survivor: Africa - Season 3  Boot Order
Merged Tribe Name:  Moto Maji

 

Ethan Zohn  - (Winner)
Date of Birth: November 12, 1973
Hometown:  Lexington, Massachusetts (NYC)
Occupation:  Professional Soccer Player

Kim Johnson  -  (2nd Place)
Date of Birth: Sept. 18, 1944
Hometown:  Oyster Bay, New York
Occupation:  Retired Elementary School Teacher

Lex van den Berghe  -  3rd Place (Juror)
Date of Birth: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing Manager

Tom Buchanan  -  4th Place (Juror)
Date of Birth: October 30, 1955
Hometown:  Rich Valley, Virginia
Occupation:  Goat and Cattle Farmer

Teresa Cooper - 5th Place (Juror)
Date of Birth: May 5, 1959
Hometown:  Jackson, Georgia
Occupation:  Flight Attendant/Real Estate Agent

Kim Powers - 6th Place (Juror)
Date of Birth: December 3, 1971
Hometown:  Conshohocken, Pennsylvania
Occupation:  Freelance Marketer

Frank Garrison  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: July 22, 1958
Hometown:  Odessa, New York
Occupation:  Telephone Technician

Brandon Quinton  -  8th Place (Juror)
Date of Birth: January 22, 1976
Hometown:  Dallas, Texas
Occupation:  Bartender

Kelly Goldsmith  - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  April 27, 1979
Hometown:  Rancho Santa Fe, California
Occupation:  Behavior Research Analyst

Clarence Black  -  10th Place
Date of Birth:  December 21, 1977
Hometown:  Detroit, Michigan
Occupation:  High School Basketball Coach

Lindsey Richter  -  11th Place
Date of Birth: August 31, 1974
Hometown:  Portland, Oregon
Occupation:  Former Advertising Account
Executive/Mountain Biker

Silas Gaither -  12th Place
Date of Birth: January 28, 1978
Hometown:  Germantown, Tennessee
Occupation:  Bartender

Linda Spencer  -  13th Place
Date of Birth: January 1, 1957
Hometown:  Cambridge, Massachusetts
Occupation:  Assistant Director of Career
Services, Harvard University

Carl Bilancione  -  14th Place
Date of Birth: June 20, 1955
Hometown:  Winter Springs, Florida
Occupation:  Dentist

Jessie Camacho  -  15th Place
Date of Birth: September 24, 1974
Hometown:  Orlando, Florida
Occupation:  Deputy Sheriff of Orange County,
Florida/Model

Diane Ogden  -  16th Place
Date of Birth: April 27, 1959
Hometown:  Lincoln, Nebraska
Occupation:  U.S. Postal Service Mail Carrier

Survivor: Marquesas  - Season 4  Boot Order
Merged Tribe Name:  Soliantu

Vecepia Towery Robinson - (Winner)
Date of Birth:  Dec. 9, 1965
Hometown: 
PORTLAND, OR
Occupation: 
OFFICE MANAGER

Neleh Dennis - (2nd Place)
Date of Birth: February 19, 1980
Hometown: 
LAYTON, UT
Occupation:  Student, Media Reporter

Kathy Vavrick-O'Brien - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: Jan. 6, 1955
Hometown: 
BURLINGTON, VT
Occupation:  REAL ESTATE AGENT

Paschal English - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 5, 1945
Hometown: 
THOMASTON, GA
Occupation:  Judge

Sean Rector  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: August 20, 1971
Hometown: 
HARLEM, NY
Occupation: 
TEACHER/ACTOR

Robert DeCanio  - 6th Place (Juror)
Date of Birth: June 19, 1963
Hometown: 
QUEENS, NY
Occupation: 
LIMO DRIVER

Tammy Leitner  - 7th Place  (Juror)
Date of Birth: July 3, 1972
Hometown: 
MESA, ARIZONA
Occupation: 
CRIME REPORTER

Zoe Zanidakis  - 8th Place (Juror)
Date of Birth: March 17, 1966
Hometown: 
MONHEGAN ISLAND, ME
Occupation:  FISHING BOAT CAPTAIN

John Carroll  - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: June 14, 1965
Hometown:  OMAHA, NE
Occupation: 
REGISTERED NURSE/Law Student

Rob Mariano - 10th Place
Date of Birth:  Dec. 25, 1975
Hometown: 
CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER

Gina Crews - 11th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1973
Hometown: 
GAINESVILLE, FL
Occupation: 
NATURE GUIDE

Gabriel Cade  - 12th Place
Date of Birth: July 1, 1978
Hometown: 
CELO, NC
Occupation: 
BARTENDER

Sarah Jones  -  13th Place
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: 
NEWPORT BEACH, CA
Occupation: 
ACCOUNT MANAGER

Hunter Ellis  - 14th Place
Date of Birth: July 5, 1968
Hometown: 
LA JOLLA, CA
Occupation: 
Former Navy Fighter Pilot, FEDEX PILOT

Patricia Jackson  - 15th Place
Date of Birth: April 8, 1952
Hometown: 
LUGOFF, SC
Occupation: 
TRUCK ASSEMBLER

Peter Harkey - 16th Place
Date of Birth: January 17, 1957
Hometown:  MILLIS, MA
Occupation:  BOWLING ALLEY OWNER

Survivor: Thailand  - Season 5  Boot Order
Merged Tribe Name:  Chuay Jai

Brian Heidik - (Winner)
Date of Birth:  March 9, 1968
Hometown:   Quartz Hill, CA
Occupation:  Used Car Salesman

Clay Jordan - (2nd place)
Date of Birth:  December 30, 1955
Hometown:   Monroe, LA
Occupation:  
Restaurateur

Jan Gentry - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  October 31, 1948
Hometown:   Tampa, FL
Occupation:   Teacher

Helen Glover - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 28, 1955
Hometown:   Middletown, R.I.
Occupation:   Navy Swim Instructor

Ted Rogers, Jr. - 5th Place (Juror)
Date of Birth:  December 28, 1964
Hometown:   Durham, N.C.
Occupation:  Software Developer 

Jake Billingsley  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 21, 1941
Hometown:   McKinney, Texas
Occupation:   Land Broker

Penny Ramsey  - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  April 24, 1975
Hometown:   Plano, Texas
Occupation:   Pharmaceutical Sales

Ken Stafford  - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  June 20, 1972
Hometown:   Brooklyn, NY
Occupation:   NYC Police Officer

Erin Collins - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 7, 1976
Hometown:   Austin, Texas
Occupation:   Real Estate Agent

Shii-Ann Huang  - 10th Place
Date of Birth:  January 24, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:   Executive Recruiter

Robb Zbacnik - 11th Place
Date of Birth:  September 12, 1978
Hometown:   Scottsdale, Arizona
Occupation:   Bartender

Stephanie Dill - 12th Place
Date of Birth:  November 15, 1972
Hometown:   Fayetteville, Arkansas
Occupation:   Firefighter

Ghandia Johnson - 13th Place
Date of Birth:  January 3, 1969
Hometown:   Denver, CO
Occupation:   Legal Secretary

Jed Hildebrand  - 14th Place
Date of Birth:  December 5, 1976
Hometown:   Dallas, Texas
Occupation:   Dental Student

Tanya Vance  -  15th Place
Date of Birth:  November 29, 1974
Hometown:   Kingsport, TN
Occupation:   Social Worker

John Raymond -  16th Place
Date of Birth:  February 21, 1962
Hometown:   Slidell, LA
Occupation:  Pastor

 

Survivor: The Amazon - 6 Season  Boot Order
Merged Tribe Name:  Jacaré

Jenna Morasca - (Winner)
Date of Birth: February 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Swimsuit Model

Matthew von Ertfelda - (2nd place)
Date of Birth: July 24, 1969
Hometown:  Washington, D.C.
Occupation:  Restaurant Designer

Rob Cesternino - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: October 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator

Butch Lockley - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 28, 1952
Hometown:  Olney, IL
Occupation:  Middle School Principal

Heidi Strobel - 5th Place (Juror)
Date of Birth: October 29, 1978
Hometown:  Buffalo, Missouri
Occupation:  P.E. Teacher

Christy Smith - 6th Place (Juror)
Date of Birth: September 13, 1978
Hometown:  Basalt, CO
Occupation:  Children Adventure Guide for the Deaf

Alex Bell  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: May 16, 1970
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  Triathlon Trainer

Deena Bennett - 8th Place (Juror)
Date of Birth: February 12, 1967
Hometown:  Riverside, CA
Occupation:  Deputy District Attorney

Dave Johnson - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: January 16, 1979
Hometown:  Pasadena, CA
Occupation:  Rocket Scientist

Roger Sexton - 10th Place
Date of Birth: September 26, 1946
Hometown:  Valencia, CA
Occupation:  Vice President of Estimating

Shawna Mitchell - 11th Place
Date of Birth: July 28, 1979
Hometown:  Redwood City, CA
Occupation:  Retail Clothing Sales

Jeanne Hebert - 12th Place
Date of Birth: January 6, 1962
Hometown:  North Attleboro, MA
Occupation:  Director of Marketing

JoAnna Ward - 13th Place
Date of Birth: April 29, 1971
Hometown:  Orangeburg, SC
Occupation:  School Guidance Counselor

Daniel Lue - 14th Place
Date of Birth: November 29, 1975
Hometown:  Houston, TX
Occupation:  Tax Accountant

Janet Koth - 15th Place
Date of Birth: November 18, 1955
Hometown:  Manchester, MO
Occupation:  Travel Agent/Abstinence Counselor

Ryan Aiken - 16th Place
Date of Birth: February 13, 1979
Hometown:  Ellicott City, MD
Occupation:  Model & Actor

 

Survivor: Pearl Islands - Season 7  Boot Order
Merged Tribe Name:  Balboa

Sandra Diaz-Twine - (Winner)
Date of Birth:  July 30, 1974
Hometown:   Ft. Lewis,  Ft. Bragg, NC
Occupation: Office Assistant

Lillian Morris - (2nd Place)
Date of Birth:  April 3, 1952
Hometown:   Cincinnati, Ohio
Occupation:  Scout Troop Leader

Jon Dalton - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth:  March 11, 1974
Hometown:   Danville, VA
Occupation:  Art Consultant

Darrah Johnson - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  May 19, 1981
Hometown:   Liberty, MS
Occupation:  Mortician

Burton Roberts - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 10, 1972
Hometown:   San Francisco, CA
Occupation:  Marketing Executive  

Christa Hastie - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  November 6, 1978
Hometown:   Los Angeles, CA
Occupation:  Computer Programmer

Tijuana Bradley - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 23, 1976
Hometown:   St. Louis, MO
Occupation:  Pharmaceutical Sales

Rupert Boneham - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor

Ryan Opray - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 6, 1972
Hometown:   Los Gatos, CA
Occupation:  Electrician

Andrew Savage - 10th Place
Date of Birth:  July 29, 1963
Hometown:   Chicago, Ill
Occupation:  Attorney

Shawn Cohen (and Osten Taylor)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  September 20, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:  Advertising Sales

Osten Taylor (and Shawn Cohen)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  December 10, 1975
Hometown:   Boston, MA
Occupation:  Equity Trade Manager

Trish Dunn - 13th Place
Date of Birth:  October 29, 1960
Hometown:   Annapolis, MD
Occupation:  Sales Executive

Michelle Tesauro - 14th Place
Date of Birth:  January 16, 1981
Hometown:   Pittstown, NJ
Occupation:  Bachelor of Science degree in business and marketing

Burton Roberts - 15th Place
Date of Birth:  April 10, 1972
Hometown:   San Francisco, CA
Occupation:  Marketing Executive

Lillian Morris - 16th Place
Date of Birth:  April 3, 1952
Hometown:   Cincinnati, Ohio
Occupation:  Scout Troop Leader 

Ryan Shoulders - 17th Place
Date of Birth:  March 28, 1980
Hometown:   Clarksville, TN
Occupation:  Produce Clerk

Nicole Delma - 18th Place
Date of Birth:  September 19, 1978
Hometown:   Hermosa Beach, CA
Occupation:  Massage Therapist

* An unprecedented twist changed the landscape of Survivor: Pearl Islands.  A new tribe, composed of the previously eliminated castaways, emerged and were allowed to participate in a challenge, which they won and which forced both Morgan and Drake tribes to go to Tribal Council separately on the same night and each vote out one tribe member.  Shawn Cohen (voted out) and Osten Taylor (quit) were out of the game.  The Outcasts voted Lillian Morris and Burton Roberts back into the game

 

Survivor: All Stars  - Season 8  Boot Order
Merged Tribe Name:  Chaboga Mogo

Amber Brkich -  (Winner)
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant

Rob Mariano - (2nd Place)
Date of Birth:  Dec. 25, 1975
Hometown:  CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER

Jenna Lewis - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: July 16, 1977
Hometown: FRANKLIN, NH
Occupation:  COLLEGE STUDENT/Mother

Rupert Boneham - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor

Tom Buchanan - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: October 30, 1955
Hometown:  Rich Valley, Virginia
Occupation:  Goat and Cattle Farmer

Shii-Ann Huang - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 24, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:   Executive Recruiter

Alicia Calaway - 7th Place (Juror)
Date of Birth: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer

Kathy Vavrick-O'Brien - 8th Place (Juror)
Date of Birth: Jan. 6, 1955
Hometown:  BURLINGTON, VT
Occupation:  REAL ESTATE AGENT

Lex van den Berghe - 9th Place (Juror)
Date of Birth: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing Manager

Jerri Manthey - 10th Place
Date of Birth: September 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress

Ethan Zohn - 11th Place
Date of Birth: November 12, 1973
Hometown:  Lexington, Massachusetts (NYC)
Occupation:  Professional Soccer Player

Colby Donaldson - 12th Place
Date of Birth: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation:  Custom Auto Designer/Actor

Sue Hawk (Quit) - 13th Place
Date of Birth: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER

Richard Hatch - 14th Place
Date of Birth: April 8, 1961
Hometown: NEWPORT, RI
Occupation:   CORPORATE TRAINER

Rob Cesternino - 15th Place
Date of Birth: October 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator

Jenna Morasca (Quit) - 16th Place
Date of Birth: February 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Swimsuit Model

Rudy Boesch - 17th Place
Date of Birth: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL

Tina Wesson - 18th Place
Date of Birth: December 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse

Survivor: Vanuatu - Season 9  Boot Order
Merged Tribe Name:  Alinta

Chris Daugherty -  (Winner)
Date of Birth:  August 29, 1970

Hometown:  South Vienna, OH
Occupation:   Highway Construction

Twila Tanner - (2nd place)
Date of Birth:  October 12, 1962

Hometown:  Marshall, MO
Occupation:   Highway Repair

Scout Cloud Lee - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  November 8, 1944

Hometown:  Stillwater, OK
Occupation:   Rancher/Entrepreneur

Eliza Orlins - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 25, 1982

Hometown:  Syracuse, NY
Occupation:   Pre-Law Student

Julie Berry - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 15, 1980

Hometown:  Gorham, ME
Occupation:   Youth Mentor

Ami Cusack - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  January 25, 1973

Hometown:  Lakewood, CO
Occupation:   Barista/Model

Leann Slaby - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  July 8, 1969

Hometown:  Kansasville, WI
Occupation:   Research Assistant

Chad Crittenden - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  August 8, 1969

Hometown:  Oakland, CA
Occupation:   Teacher

Lea "Sarge" Masters - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  March 28, 1964

Hometown:  Born in Norfolk, Va - Stationed in Columbia, S.C., El Paso (served in various contingency locations)
Occupation:   Drill Sergeant

Rory Freeman - 10th Place
Date of Birth:  October 30, 1968

Hometown:  Des Moines, IA
Occupation:   S8 Housing Case Manager

John Kenney - 11th Place
Date of Birth:  September 26, 1981

Hometown:  Los Angeles, CA
Occupation:   Mechanical Bull Operator/Model

Lisa Keiffer - 12th Place
Date of Birth:  May 3, 1960

Hometown:  New Orleans, LA
Occupation:   Real Estate Agent

Travis Sampson - 13th Place
Date of Birth:  February 19, 1971

Hometown:  Blountville, TN
Occupation:   Loss Prevention

Brady Finta - 14th Place
Date of Birth:  December 17, 1970

Hometown:  Huntington Beach, CA
Occupation:   FBI Agent/Ex-Military

John Palyok (and Mia Galeotalanza)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  May 13, 1973
Hometown:  Los Angeles, CA

Occupation:   Sales Manager

Mia Galeotalanza (and John Palyok)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  August 17
Hometown:  Toms River, NJ
Occupation:   Finance Manager

Dolly Neely - 17th Place
Date of Birth:  November 18, 1978
Hometown:  Mercer, PA
Occupation:   Sheep Farmer

Brook Geraghty - 18th Place
Date of Birth:  November 20, 1976
Hometown:  Winthrop, MA
Occupation:   Project Manager


Survivor:  Palau - Season 10  Boot Order
Merged Tribe Name:  Koror

Tom Westman -  (Winner) 
Date of Birth:  January 4, 1964
Hometown: Sayville, New York
Occupation:  Firefighter

Katie Gallagher -  (2nd Place)
Date of Birth: May 28, 1975
Hometown: Merced, California
Occupation: Advertising Executive in Radio Sales

Ian Rosenberger - 3rd Place (Juror)
Date of Birth: August 24, 1981
Hometown: Ambridge, Pennsylvania (Pittsburgh)
Occupation:  Graduate of Pennsylvania State University - majored in agricultural extension and educational leadership

Jennifer Lyon - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  February 27, 1972
Hometown:  Washington/Oregon
Occupation:  Bachelor of Science degree in nutrition and food management

Caryn Groedel - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 13, 1958
Hometown:  New York, Currently in Solon, Ohio
Occupation: Civil rights and employment discrimination lawyer

Gregg Carey - 6th Place (Juror)
Date of Birth: January 9, 1977
Hometown: Ashland, Massachusetts (Chicago)
Occupation:  Bachelor of Science in engineering

Stephenie LaGrossa - 7th Place (Juror)
Date of Birth: 
Hometown: Briarcliff, Glenolden, a suburb of Philadelphia
Occupation:  Bachelor of Science degree in business administration - Pharmaceutical Sales Rep.

Janu Tornell - 8th Place (Juror)
Date of Birth: May 9, 1965
Hometown: Las Vegas, Nevada
Occupation: Bachelor of Arts degree in Spanish from the University of Nevada - Lead Vegas Showgirl

Coby Archa  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: September 8, 1972
Hometown: Abilene, Texas (Athens, Texas)
Occupation:  Licensed from the Texas Cosmetology Commission. He currently co-owns a hair salon

Bobby Jon Drinkard - 10th Place
Date of Birth: May 10, 1977
Hometown: Troy, Alabama
Occupation:  Bachelor of Science degree in Public Relations/Print Journalism

Ibrehem Rahman - 11th Place
Date of Birth: March 4, 1977
Hometown: Birmingham, Alabama
Occupation:  Waiter/Model 

James Miller - 12th Place
Date of Birth: July 8, 1971
Hometown: Hohenwald, Tennessee - Mobile, Alabama
Occupation:  Crane Operator

Willard Smith - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth: November 30, 1947
Hometown: Bellevue, Washington
Occupation:  Attorney

Angie Jakusz - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:  March 27, 1980
Hometown: Waukesha, Wisconsin (New Orleans)
Occupation:  Bartender/Artist

Kimberly Mullen - 15th Place
Date of Birth: March 13, 1979
Hometown: Huber Heights, Ohio
Occupation:  Bachelor of Arts degree in international studies

Jeff Wilson - 16th Place
Date of Birth: February 9, 1983
Hometown: Ventura, California
Occupation:  Personal Trainer

Ashlee Ashby - 17th Place
Date of Birth: May 2, 1982
Hometown: Easley, South Carolina
Occupation:  Bachelor of Arts degree in Communication. 

Jolanda Jones - 18th Place
Date of Birth: November 6, 1965
Hometown:  Houston, Texas
Occupation:  Attorney

Wanda Shirk - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: August 24, 1949
Hometown: Ulysses, Pennsylvania
Occupation:  Teacher

Jonathan Libby - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: September 5, 1981
Hometown: Dallas, Texas
Occupation:  Sales and marketing for a software company

Survivor: Guatemala  - Season 11  Boot Order
Merged Tribe Name:  XHAKUM

Danielle Boatwright - (Winner)
Date of Birth:   July 13, 1975
Hometown:   
Tonganazie, Kansas

Occupation:  Sports Radio Talk Show Host

Stephenie LaGrossa - (2nd place)
Date of Birth:   December 6, 1979
Hometown:   Tom's River, New Jersey
Occupation:   Pharmaceutical Sales

Rafe Judkins - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:   January 8, 1983
Hometown:  Pittsburgh, PA/  Providence, Rhode Island
Occupation:   

Lydia Morales - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 19, 1963 
Hometown:   Lakewood, Washington
Occupation:   Fishmonger

Cindy Hall - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   June 28, 1974
Hometown:   Naples, Florida
Occupation:   Zookeeper

Judd Sergeant - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   September 13, 1970
Hometown:   Ridgefield, New Jersey
Occupation:   Hotel Doorman

Gary Hogeboom - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   August 21, 1958
Hometown:   Grand Haven, Michigan
Occupation: Ex-NFL Quarterback, Real Estate Developer

Jamie Newton - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   January 26, 1981
Hometown:   North Hollywood
Occupation:   Water Ski Instructor

Bobby Jon Drinkard - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   May 10, 1977
Hometown:   Troy, Alabama
Occupation:   Waiter/Model

Brandon Bellinger - 10th Place
Date of Birth:   January 22, 1983
Hometown:   Manhattan, Kansas
Occupation:   Farmer/Rancher

Amy O'Hara - 11th Place
Date of Birth:   November 2, 1965
Hometown:   Revere, Massachusetts
Occupation:   Sergeant Detective in the Major Crimes Unit

Margaret Bobonich - 12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   June 5, 1962
Hometown:   Chardon, Ohio
Occupation:   Family Nurse Practitioner

Brian Corridan -  12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   February 10, 1983
Hometown:   New York City
Occupation:   Columbia Univ. Graduate

Blake Towsley - 14th Place
Date of Birth:   May 5, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Commercial Real Estate Broker and Model

Brooke Struck - 15th Place
Date of Birth:   July 30, 1979
Hometown:   Hood River, Oregon
Occupation:   Law Student

Brianna Varela - 16th Place
Date of Birth:   October 29, 1983
Hometown:   Edmonds, Washington
Occupation:   Retail Sales/Make-Up Artist

Morgan McDevitt - 17th Place
Date of Birth:   November 24, 1983
Hometown:   Decatur, Illinois
Occupation:   Magician's Assistant/Model/Entertainer

Jim Lynch - 18th Place
Date of Birth:   January 7, 1942
Hometown:   Northglenn, Colorado
Occupation:   Retired Fire Captain

 

Survivor: Panama - Exile Island  - Season 12  Boot Order
Merged Tribe Name:  Gitanos

Aras Baskauskas - (Winner)
Date of Birth:   September 26, 1981
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Yoga Instructor

Danielle DiLorenzo - (2nd Place)
Date of Birth:  June 3, 1981  
Hometown:   Boston, MA
Occupation:   Medical Sales Rep.

Terry Deitz - 3rd place (Juror)
Date of Birth:   October 10, 1959
Hometown:   Simsbury, CT.
Occupation:  Retired Navy Pilot/American Airline Pilot 

Cirie Fields  - 4th Place (Juror)
Date of Birth:   July 18, 1970
Hometown:   Walterboro, S.C.
Occupation:   Registered Nurse

Shane Powers - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   November 28, 1970
Hometown:  Los Angeles 
Occupation:   Owner of an Entertainment Marketing Co.

Courtney Marit - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   May 24, 1974
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Performance Artist

Bruce Kanegai - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   December 17, 1947
Hometown:   Simi Valley, Calif.
Occupation:   Art Teacher/Karate Instructor

Sally Schumann - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   December 10, 1978
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Social Worker
Austin Carty - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   April 29, 1981
Hometown:   High Point, North Carolina
Occupation:   Author
Nick Stanbury - 10th Place
Date of Birth:   July 21, 1980
Hometown:   Tempe, Arizona
Occupation:   Financial Sales
Dan Barry - 11th Place
Date of Birth:   December 30, 1953
Hometown:   South Hadley, Massachusetts
Occupation:   Retired Astronaut
Bobby Mason - 12th Place
Date of Birth:   August 20, 1973
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Attorney
Ruth Marie Milliman - 13th Place
Date of Birth:   April 11, 1957
Hometown:   Greenville, S.C.
Occupation:   Director of Retail Leasing
Misty Giles - 14th Place
Date of Birth:   February 25, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Engineer 
Melinda Hyder - 15th Place
Date of Birth:   May 23, 1973
Hometown:   Sevierville, Tennessee
Occupation:   Singer/Performer
Tina Scheer - 16th Place
Date of Birth:   November 17, 1960
Hometown:   Hayward, Wisc.
Occupation:  Logging Sports Promoter   

 

Survivor: Cook Islands  - Season 13  Boot Order
Merged Tribe Name:  Aitutonga

Yul Kwon - Winner
Date of Birth:   February 14, 1975
Hometown:   San Mateo, Calif
Occupation:   Management Consultant  
Ozzy Lusth - 2nd Place
Date of Birth:  August 23, 1981
Hometown:   Venice, Calif.
Occupation:   Waiter
Becky Lee  - 3rd place (Juror)
Date of Birth:   September 11, 1977
Hometown:   Washington, D.C.
Occupation:   Attorney 
Sundra Oakley  - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 2, 1975
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Actress
Adam Gentry  - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   August 21, 1978
Hometown:   San Diego
Occupation:   Copier Sales 
Parvati Shallow  - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   September 21, 19
Hometown:   Los Angeles
Occupation:    Boxer/Waitress   
Jonathan Penner - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  March 5, 1962
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Writer/Producer   
Candice Woodcock - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   November 12, 1982
Hometown:   Fayetteville, N.C.
Occupation:   Pre-med Student 
Nathan Gonzales - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  July 26, 1980
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Retail Sales   
Jenny Guzon-Bae  - 10th Place
Date of Birth:   May 8, 1970
Hometown:   Lake Forest, Ill.
Occupation:  Real Estate Agent
Rebecca Borman - 11th Place
Date of Birth:  August 31, 1971
Hometown:   Laurelton, NY
Occupation:   Make-Up Artist  
Brad Virata - 12th Place
Date of Birth:   November 23, 1976
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Fashion Director 
Jessica Smith "Flica Flame"  - 13th Place
Date of Birth:   January 22, 1979
Hometown:   Chico, Calif.
Occupation:  Performance Artist, Rollergirl 
Cristina Coria  - 14th Place
Date of Birth:  April 18, 1971
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Police Officer
Anh-Tuan "Cao Boi" Bui - 15th Place
Date of Birth:   April 10, 1964
Hometown:  Christiansburg, VA
Occupation:  Manicure Salon Manager
Stephannie Favor - 16th Place
Date of Birth:  July 12, 1970
Hometown: Columbia, S.C.
Occupation:  Nursing Student   
J.P. Calderon  - 17th Place
Date of Birth:  September 5, 1975
Hometown:   Marina del Rey, Calif
Occupation:   Professional Volleyball Player  
Cecilia Mansilla  - 18th Place
Date of Birth:  January 13, 1977
Hometown:   Oakland, Calif
Occupation:  Technology Risk Consultant
Billy Garcia  - 19th Place
Date of Birth:  April 22, 1970
Hometown:   NY, NY
Occupation:   Heavy Metal Guitarist  
Sekou Bunch   - 20th Place
Date of Birth:  September 9, 1960
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Jazz Musician

Survivor: Fiji - Season 14 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Bula Bula

Earl Cole - Winner
Date of Birth:  April 9, 1971
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Senior Ad Executive
Cassandra Franklin - 2nd Place (Tie)
Date of Birth:  April 19, 1964
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Civil Engineer Manager
Dreamz Herd - 2nd Place (Tie)
Date of Birth:  December 15, 1981
Hometown:   Wilmington, NC
Occupation:   Cheerleader Coach
Yau-Man Chan - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  August 26, 1952
Hometown:   Martinez, California
Occupation:   Director of Info. Systems
Boo Bernis - 5th Place (Juror)
Date of Birth:  June 21, 1972.
Hometown:   Lafayette, Louisiana
Occupation:  Construction
Stacy Kimball - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  October 1, 1979
Hometown:   Boulder, Colorado
Occupation:   Internet Advertising
Alex Angarita - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  April 20, 1978
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Attorney
Mookie Lee - 8th Place (Juror)
Date of Birth: November 10, 1981 
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Loan Manager
Edgardo Rivera - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  October 5, 1978
Hometown:  Miami  
Occupation:   Account and Planning Supervisor
Michelle Yi - 10th Place (Juror)
Date of Birth:  December 2, 1983
Hometown:  Cincinnati, Ohio 
Occupation:   Student/Fashion Design
Lisi Linares - 11th Place (Juror)
Date of Birth:  June 9, 1970
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Customer Service Rep/ Musician
James Reid - 12th Place (Juror)
Date of Birth:  September 11, 1978
Hometown: Los Angeles
Occupation: Bartender
Anthony Robinson - 13th Place
Date of Birth:  June 25, 1974
Hometown:   Compton, Calif
Occupation:   Expert Witness Locator
Rita Verreos - 14th Place
Date of Birth:  July 19, 1968
Hometown:   San Antonio, TX
Occupation:   Model/Spokesperson/Single Mom
Liliana Gomez - 15th Place
Date of Birth:  April 5, 1981
Hometown:   Oxnard, Calif
Occupation:   Loan Officer
Gary Stritesky - 16th Place
Date of Birth:  September 16, 1951
Hometown:   Silver Lake, Minn.
Occupation:   School Bus Driver/Carpenter
Sylvia Kwan - 17th Place
Date of Birth:  August 18, 1954
Hometown:   Ross, Calif.
Occupation:   Architect
Erica Durousseau - 18th Place
Date of Birth:  December 11, 1979
Hometown:  Lake Charles, Louisiana
Occupation:   Youth Market Director/Fund Raising
Jessica deBen - 19th Place
Date of Birth:  April 25, 1979
Hometown:   New Orleans/Los Angeles
Occupation:   Fashion Stylist

 

Survivor: China - Season 15 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Hae Da Fung

Todd Herzog - Winner
Date of Birth: January 29, 1985
Hometown:  Pleasant Grove, Utah
Occupation:  Flight Attendant
Courtney Yates - 2nd Place
Date of Birth:  March 26, 1981
Hometown:  New York, NY
Occupation:   Waitress
Amanda Kimmel - 3rd Place
Date of Birth:  August 3, 1984
Hometown:  Los Angeles, California
Occupation:  Hiking Guide
Denise Martin - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  May 5, 1967
Hometown:  Douglas, Massachusetts
Occupation:  School Lunch Lady
Peih-Gee Law - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 7, 1978
Hometown:  Marina Del Rey, California
Occupation:  Jeweler
Erik Huffman - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 31, 1981
Hometown:  Nashville, Tennessee
Occupation:  Musician
James Clement - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 9, 1977
Hometown:  Lafayette, Louisiana
Occupation:  Gravedigger
Mike "Frosti" Zernow - 8th Place  (Juror)
Date of Birth: February 15, 1987
Hometown:  Chicago, Illinois
Occupation:  Parkour Athlete/Student
Jean-Robert Bellande - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  Sept. 17, 1970
Hometown:  Las Vegas, Nevada
Occupation:  Professional Poker Player
Jaime Dugan - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  June 30, 1985
Hometown:  Columbia, South Carolina
Occupation:  Student
Sherea Lloyd - 11th Place
Date of Birth: July 31, 1981
Hometown:  Atlanta, Georgia
Occupation:  Elementary Teacher 
Aaron Reisberger - 12th Place 
Date of Birth:  April 25, 1975
Hometown: Venice, California
Occupation:  Surfing Instructor
Dave Cruser - 13th Place
Date of Birth:  October 26, 1969
Hometown:  Simi Valley, California
Occupation:  Former Model
Leslie Nease - 14th Place
Date of Birth:  March 25, 1969
Hometown:  Tega Cay, South Carolina
Occupation:  Christian Radio Talk Show Host
Ashley Massaro - 15th Place
Date of Birth:  May 26, 1979
Hometown:  East Northport, New York
Occupation:  Professional WWE Wrestler
Steve "Chicken" Morris - 16th Place
Date of Birth:  September 2, 1959
Hometown:  Marion, Virginia
Occupation:  Chicken Farmer


Survivor: Micronesia - Season 16 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Dabu

Parvati Shallow - Winner
Date of Birth:  September 21, 1982
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Non Profit Organizer, Waitress, Boxer for Perfect 10 Model Boxing
Amanda Kimmel - 2nd Place
Date of Birth:  August 3, 1984
Hometown:  Kalispell, Montana
Occupation:  Hiking Tour Guide
Cirie Fields - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth:  July 18, 1970
Hometown:  Norwalk, CT
Occupation:   Clinical Coordinator for Norwalk Hospitals Operating Room
Natalie Bolton - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 31, 1975
Hometown:  Channelview, Texas and Los Angeles
Occupation:  Personal Trainer, Bar Tender
Erik Reichenbach - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  November 27, 1985
Hometown:  Pinckney, Michigan
Occupation:   Ice Cream Scooper, Student
Alexis Jones - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 6, 1983
Hometown:  Austin, TX
Occupation:  Lifestyle Personal Development and Image Consultant; Motivational Speaker, Worked for Fox Sports
James Clement - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 9, 1977
Hometown:  Lafayette, Louisiana
Occupation:   Grave Digger, Bar Tender
Jason Siska - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 4, 1985
Hometown:  Fox River Grove, Illinois
Occupation:   Student Teacher, Gymnastics Coach
Ozzy Lusth - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 23, 1981
Hometown:  Venice, California
Occupation:   Freelance Photographer, Writer, Surfer
Eliza Orlins - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 25, 1982
Hometown:  New York
Occupation:   Law Student
Ami Cusack - 11th Place
Date of Birth:  January 25, 1973
Hometown:  Lakewood, Colorado
Occupation:   Nanny
Tracy Hughes-Wolf - 12th Place
Date of Birth:  July 9, 1964
Hometown:  Fredericksburg, Virginia
Occupation:  Contractor Company, Custom Home Builder
Kathy Sleckman - 13th Place
Date of Birth:  August 14, 1962
Hometown:  Glen Ellyn, Illinois
Occupation:  Golf Course Employee 
Chet Welch - 14th Place
Date of Birth:  October 22, 1959
Hometown:  Ford City, PA
Occupation:   Pharmaceutical Customer Service Rep;  Beauty pageant coach
Jonathan Penner - 15th Place
Date of Birth:  March 5, 1962
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Writer, Producer, Actor
Joel Anderson - 16th Place
Date of Birth:  June 1, 1975
Hometown:  Phoenix, Arizona
Occupation:   Firefighter
Michael Bortone - 17th Place
Date of Birth:  December, 12, 1974
Hometown:  Los Angeles 
Occupation:   Writer, Actor
Yau-Man Chan - 18th Place
Date of Birth:  August 26, 1952
Hometown:  Martinez, California
Occupation:   Chief Technology Officer for the College of Chemistry at the University of California, Berkeley
Mary Sartain - 19th Place
Date of Birth:  November 11, 1978
Hometown:  Emeryville, California
Occupation:   Loan Broker, Real Estate Developer
Jonny Fairplay - 20th Place
Date of Birth:  March 11, 1974
Hometown:  Danville, Virginia
Occupation:   Reality TV Contestant, Professional Wrestler

 

Survivor: Gabon - Season 17 - Boot Order
Merged Tribe Name:   Nobag

Bob Crowley - Winner
Date of Birth:  February 25, 1951
Hometown:  Portland, ME
Occupation:   Physics Teacher
Susie Smith - 2nd Place
Date of Birth:  October 24, 1960
Hometown:  Charles City, Iowa
Occupation:  Hairdresser 
Jessica "Sugar" Kiper - 3rd Place
Date of Birth:  February 22, 1979
Hometown:  Brooklyn NY, L.A.
Occupation:  Pinup Girl, Actress
Matty Whitmore - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 18, 1978
Hometown:  Pacific Palisades, CA
Occupation:   Personal Trainer
Ken Hoang - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  October 10, 1985
Hometown:  Westminster, CA
Occupation:   Professional Gamer
Crystal Cox - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 28, 1979
Hometown:  Durham, NC
Occupation:  Former Olympic Athlete
Corinne Kaplan - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 17, 1979
Hometown:  L.A.
Occupation:  Pharmaceutical Sales
Randy Bailey - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 31, 1959
Hometown:  Eagle Rock, MO
Occupation:   Wedding Videographer
Charlie Hershel - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  May 12, 1979
Hometown:  NY
Occupation:   Lawyer
Marcus Lehman - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  October 3, 1979
Hometown:   Atlanta
Occupation:   Doctor
Ace Gordon - 11th Place
Date of Birth:  September 3, 1980
Hometown:  Naples, FL
Occupation:  Photographer
Dan Kay - 12th Place
Date of Birth:  June 30, 1976
Hometown:  Walpole, MA
Occupation:   Lawyer
Kelly Czarnecki - 13th Place
Date of Birth:  April 4, 1986
Hometown:  Buffalo, NY
Occupation:   Retail Sales
Danny Brown - 14th Place
Date of Birth:  July 13, 1982
Hometown:  Portland, OR
Occupation:  Maintenance Man
Jacque Berg - 15th Place
Date of Birth:  September 10, 1982
Hometown:  Santa Barbara, CA
Occupation:  Medical Device Sales Rep
Paloma Soto-Castillo - 16th Place
Date of Birth:  August 24, 1984
Hometown:  Downey, CA
Occupation:  Student
Gillian Larson - 17th Place
Date of Birth:  February 24, 1947
Hometown:  Temecula, CA
Occupation:   Retired Nurse
Michelle Chase - 18th Place
Date of Birth:  March 7, 1984
Hometown:  L.A.
Occupation:   Music Producer

 

Survivor: Tocantins - Season 18 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Forza

James Thomas, Jr. - Winner
Date of Birth:  June 23
Hometown:  Samson, Alabama
Occupation:   Cattle Farmer
Stephen Fishbach - 2nd Place
Date of Birth:  January 24
Hometown:  New York
Occupation:   Corporate Consultant
Erinn Lobdell - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth:  October 21
Hometown:  Waukesha, Wisconsin
Occupation:   Hairstylist
Taj Johnson-George - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 29
Hometown:  Nashville
Occupation:   R&B Singer
Ben Wade - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 18
Hometown:  Bolivar, Missouri
Occupation:  Coach, Orchestra Conductor
Debra Beebe - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 28
Hometown:  Auburn, AL
Occupation:   Middle School Principle
Sierra Reed - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 29
Hometown:  L.A.
Occupation:   Model
Tyson Apostol - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  June 17
Hometown:   Lindon, Utah
Occupation:   Pro Cyclist
Brendan Synnott - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 28
Hometown:  NY, NY
Occupation:   Entrepreneur
Joe Dowdle - 10th Place
Date of Birth:  June 29
Hometown:  Austin, TX
Occupation:   Real Estate Sales
Sydney Wheeler - 11th Place
Date of Birth:  May 11, 1984
Hometown:  San Diego
Occupation:   Model, Interior Designer
Spencer Duhm - 12th Place
Date of Birth:  December 20
Hometown:  Lakeland, FL
Occupation:   College Student
Sandy Burgin - 13th Place
Date of Birth:  July 1
Hometown:  Louisville, KY
Occupation:   Bus Driver
Jerry Simms - 14th Place
Date of Birth:  May 18
Hometown:  Rock Hill, SC
Occupation:  U.S. Army
Candace Smith - 15th Place
Date of Birth:  February 1
Hometown:  Dayton, Ohio
Occupation:   Lawyer, Model
Carolina Eastwood - 16th Place
Date of Birth:  October 27
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  Bartender

 

Survivor: Samoa - Season 19 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Aiga

Natalie White - Winner
Date of Birth:  April 22
Hometown:  Van Buren, Arkansas
Occupation:   Pharmaceutical Rep
Russell Hantz - 2nd Place
Date of Birth:  October 10
Hometown:  Dayton, Texas
Occupation:   Oil Company Owner
Mick Trimming - 3rd Place
Date of Birth:  May 10
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Doctor
Brett Clouser - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 27th
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  T Shirt Designer
Jaison Robinson - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 25th
Hometown:  Chicago
Occupation:   Law Student
Shannon Waters - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Renton, Wash.
Occupation:  Sales
Monica Padilla - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 14
Hometown:  San Diego
Occupation:   Law Student
Dave Ball - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 13th
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Fitness Instructor
John Fincher - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 16
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Rocket Scientist
Laura Morett - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 30th
Hometown:  Salem, Oregon
Occupation:  Office Manager
Kelly Sharbaugh - 11th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 26
Hometown:  San Diego
Occupation:   Hairsylist
Erik Cardona - 12th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 13th
Hometown:  Ontario, California
Occupation:   Bartender
Elizabeth Kim - 13th Place
Date of Birth:  November 24
Hometown:  New York
Occupation:   Attorney
Russell Swan - 14th Place
Date of Birth:  February 17
Hometown:   Glenside, PA
Occupation:   Attorney
Ashley Trainer - 15th Place
Date of Birth:  February 27th
Hometown:  Maple Grove, MN
Occupation:  Spa Sales
Yasmin Giles - 16th Place
Date of Birth:  Aug. 29
Hometown: Hairstylist
Occupation:  Los Angeles
Ben Browning - 17th Place
Date of Birth:  August 28th
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Mixologist
Betsy Bolan - 18th Place
Date of Birth:  March 20th
Hometown:  Campton, NH
Occupation:   Police Officer
Mike Borassi - 19th Place
Date of Birth:  March 13
Hometown:  Marina  Del Ray, California
Occupation:   Chef
Marisa Calihan - 20th Place
Date of Birth:  July 26
Hometown:  Cincinnati, Ohio
Occupation:   Student



Survivor: Heroes vs Villains - Season 20 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Yin Yang

Sandra Diaz Twine - Winner
Date of Birth:  July 30, 1974
Hometown:  Fayetteville, NC
Occupation:  Bank Teller
Parvati Shallow - 2nd Place
Date of Birth:  September 21, 1982
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Non Profit Organizer, Waitress, Boxer for Perfect 10 Model Boxing
Russell Hantz - 3rd Place
Date of Birth:  October 10
Hometown:   Dayton, TX
Occupation:  Oil Company Owner
Jerri Manthey - 4th Place  (Juror)
Date of Birth: September 5, 1970 
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Actress/Personal Chef
Colby Donaldson - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 1, 1974
Hometown:  Christoval, TX
Occupation:   TV host/cattle rancher
Rupert Boneham - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:  Indianapolis
Occupation:   Mentor for Troubled Teens
Danielle DiLorenzo - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  June 3, 1981
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Business Account Manager
Candice Woodcock - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  November 12, 1982
Hometown:  Fayetteville, N.C.
Occupation:   Medical Student
Amanda Kimmel - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 3, 1984
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  Aspiring Actress
J.T. Thomas - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  June 23
Hometown:  Samson, Alabama
Occupation:   Cattle Rancher
Courtney Yates - 11th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 26, 1981
Hometown:  New York
Occupation:  Waitress
Coach Wade - 12th Place  (Juror)
Date of Birth:  September 18
Hometown:  Susanville, California
Occupation:   Orchestra conductor/collegiate soccer coach
Rob Mariano - 13th Place
Date of Birth:  December 25, 1975
Hometown:  Pensacola, FL
Occupation:   TV Personality
James Clement - 14th Place
Date of Birth:  March 9, 1977
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Gravedigger
Tyson Apostol - 15th Place
Date of Birth:  June 17
Hometown: Lindon, Utah
Occupation:  Former Pro cyclist/shop manager
Tom Westman - 16th Place
Date of Birth:  January 4, 1964
Hometown:  New York
Occupation:   Retired Firefighter/Sales Rep
Cirie Fields - 17th Place
Date of Birth:  July 18, 1970
Hometown:  Norwalk, CT
Occupation:   Operating Room Nurse
Randy Bailey - 18th Place
Date of Birth:  March 31, 1959
Hometown:  Austin, TX
Occupation:  Wedding Videographer
Stephenie LaGrossa - 19th Place
Date of Birth:  December 6, 1979
Hometown:  Philadelphia
Occupation:   Restaurant Owner
Sugar Kiper - 20th Place
Date of Birth:  February 22, 1979
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Actress/Singer/Pin-Up Model

 

Survivor: Nicaragua - Season 21 - Boot Order
Merged Tribe Name:   Libertad

Judson Birza - Winner
Date of Birth:  
Hometown:  Venice, Calif.
Occupation:   Student
Chase Rice - 2nd Place
Date of Birth:  
Hometown:  Fairview, N.C.
Occupation:  Pro Race Car Jackman
Mathew Lenahan - 3rd Place
Date of Birth:  
Hometown:   New York
Occupation:  Real Estate Broker
Holly Hoffman - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Eureka, S.D.
Occupation:   Swim Coach
Danny Lembo - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Watermill, N.Y.
Occupation:  Real Estate Executive
Jane Bright - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Jackson Springs, N.C.
Occupation:   Dog Trainer
Ben Henry - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Los Angeles, Calif
Occupation:  Club Promoter
Kelly Shinn - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Mesa, AZ
Occupation:   Nursing Student at the University of Hawaii
Naonka Mixon - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  P.E. Teacher
Brenda Lowe - 10th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Miami, FL
Occupation:   Paddleboard Co. Owner
Marty Piombo - 11th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Mill Valley, Calif.
Occupation:  Technology Executive
Alina Wilson - 12th Place  (Juror)
Date of Birth:  
Hometown:  Downey, Calif.
Occupation:  Art Student
Jill Behm - 13th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Erie, Pa.
Occupation:   E.R. Doctor
Yve Rojas - 14th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Kansas City, Mo
Occupation:  Homemaker
Kelly Bruno - 15th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Durham, N.C.
Occupation:  Medical Student, Univ. N.C.
Tyrone Davis - 16th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Inglewood, Calif.
Occupation:  Fire Captain
Jimmy Tarantino - 17th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Gloucester, Mass
Occupation:   Commercial Fisherman
Jimmy Johnson - 18th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Islamorada, Fla.
Occupation:   Sports Broadcaster
Shannon Elkins - 19th Place
Date of Birth:  
Hometown: Lafayette, La.
Occupation:  Pest Control Co. Owner
Wendy Jo Desmidt-Kohlhoff - 20th Place
Date of Birth:  
Hometown:  Fromberg, Mont.
Occupation:  Cattle Rancher

 

 

 

 

 

 

 


Survivor Fever is not authorized or connected with 
CBS, SEG, their affiliates or sponsors.

Email the Webmaster

Home |  About  | Contact

Copyright © 2010 Survivor Fever
Best Viewed with Microsoft Internet Explorer