Survivor Contestants Database

 

 

 

Survivor Contestants by Season and Tribes



Survivor: Borneo (Pulau Tiga) - Season 1

Tagi Tribe Pagong Tribe
Dirk Been  -  12th Place
Date of Birth: June 15, 1976
Hometown: SPRING GREEN, WI
Occupation:  SUBSTITUTE TEACHER
B.B. Andersen  -  15th Place
Date of Birth: Jan. 18, 1936
Hometown: MISSION HILLS, KS
Occupation:  RETIRED CONTRACTOR
Kelly Wiglesworth  - (2nd Place)
Date of Birth: June 24, 1977
Hometown:  Las VEGAS, NV
Occupation:  RIVER GUIDE
Colleen Haskell  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 6, 1976
Hometown: MIAMI BEACH, FL
Occupation:  COLLEGE STUDENT
Richard Hatch  -  (Winner)
Date of Birth: April 8, 1961
Hometown: NEWPORT, RI
Occupation:   CORPORATE TRAINER
Gervase Petersen -  7th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 2, 1969
Hometown: PHILADELPHIA, PA
Occupation:  BASKETBALL COACH
Rudy Boesch  -  3rd Place  (Juror)
Date of Birth: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL
Greg Buis  -  9th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 31, 1975
Hometown: GOLD HILL, CO
Occupation:  JOURNEYMAN
Sean Kenniff  -  5th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 27, 1969
Hometown: LONG ISLAND, NY
Occupation:  NEUROLOGIST
Gretchen Cordy  -  10th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1962
Hometown: CLARKSVILLE, TN
Occupation:  HOMEMAKER
Sonja Christopher  -  16th Place
Date of Birth: Jan. 28, 1937
Hometown: WALNUT CREEK, CA
Occupation:  MUSICIAN
Jenna Lewis  -  8th Place  (Juror)
Date of Birth: July 16, 1977
Hometown: FRANKLIN, NH
Occupation:  COLLEGE STUDENT/Mother
Stacey Stillman  -  14th Place
Date of Birth: Aug. 11, 1972
Hometown: San Francisco, CA
Occupation:  ATTORNEY
Joel Klug  -  11th Place
Date of Birth: April 13, 1972
Hometown:  SHERWOOD, AK
Occupation:  TRAVELING SALESMAN
Sue Hawk  -  4th Place  (Juror)
Date of Birth: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER
Ramona Gray  -  13th Place
Date of Birth: January 20, 1971
Hometown:  EDISON, NJ
Occupation:  CHEMIST


Survivor: The Australian Outback - Season 2

Kucha Tribe Ogakor Tribe
Alicia Calaway  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer
Amber Brkich  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant
Debb Eaton  -  16th Place
Date of Birth: June 11, 1955
Hometown:  Milan, N.H.
Occupation:  Corrections Officer
Colby Donaldson (2nd Place)
Date of Birth: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation:  Custom Auto Designer, Actor
Elisabeth Filarski Hasselbeck -  4th Place (Juror)
Date of Birth: May 28, 1977
Hometown:  Boston, Mass
Occupation:  Talk Show Co-Host for ABC's "The View"
Jerri Manthey - 8th Place (Juror)
Date of Birth: September 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress
Jeff Varner - 10th Place
Date of Birth: April 16, 1966
Hometown: Greensboro, North Carolina
Occupation:  Television Reporter/Media
Keith Famie - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: February 11, 1960
Hometown: West Bloomfield, Michigan
Occupation:  Chef and Restaurateur
Kimmi Kappenberg  -  12th Place
Date of Birth: November 11, 1972
Hometown: Ronkonkoma, New York
Occupation:  Bartender
Kel Gleason  -  15th Place
Date of Birth: January 5, 1968
Hometown: Fredericton, New Brunswick, Canada
Occupation:  U.S. Army Intelligence Officer
Mike Skupin  -  11th Place
Date of Birth: January 29, 1962
Hometown: White Lake, Michigan
Occupation:  President of a software publishing and distribution company
Maralyn "Maddog" Hershey  -  14th Place
Date of Birth: January 24, 1949
Hometown: Wakefield, Virginia
Occupation:  Police Inspector, retired
Nick Brown - 7th Place (Juror)
Date of Birth: April 2, 1977
Hometown: Steilacoom, Washington
Occupation:  Attorney/Army's Judge Advocate General's office
Mitchell Olson  -  13th Place
Date of Birth: March 17, 1977
Hometown: Union City, New Jersey
Occupation:  Singer/Songwriter
Rodger Bingham  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: July 5, 1947
Hometown: Crittenden, Kentucky
Occupation:  Teacher
Tina Wesson (Winner)
Date of Birth: December 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse


Survivor: Africa - Season 3

Boran Tribe Samburu Tribe
Clarence Black  -  10th Place
Date of Birth:  December 21, 1977
Hometown:  Detroit, Michigan
Occupation:  High School Basketball Coach
Brandon Quinton  -  8th Place (Juror)
Date of Birth: January 22, 1976
Hometown:  Dallas, Texas
Occupation:  Bartender
Diane Ogden  -  16th Place
Date of Birth: April 27, 1959
Hometown:  Lincoln, Nebraska
Occupation:  U.S. Postal Service Mail Carrier
Carl Bilancione  -  14th Place
Date of Birth: June 20, 1955
Hometown:  Winter Springs, Florida
Occupation:  Dentist
Ethan Zohn  - (Winner)
Date of Birth: November 12, 1973
Hometown:  NYC
Occupation:  Professional Soccer Player
Frank Garrison  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: July 22, 1958
Hometown:  Odessa, New York
Occupation:  Telephone Technician
*swapped to Boran in Episode 3
Jessie Camacho  -  15th Place
Date of Birth: September 24, 1974
Hometown:  Orlando, Florida
Occupation:  Deputy Sheriff of Orange County, Florida/Model
Kim Powers - 6th Place (Juror)
Date of Birth: December 3, 1971
Hometown:  Conshohocken, Pennsylvania
Occupation:  Freelance Marketer
Kelly Goldsmith  - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  April 27, 1979
Hometown:  Rancho Santa Fe, Calif.
Occupation:  Behavior Research Analyst
Linda Spencer  -  13th Place
Date of Birth: January 1, 1957
Hometown:  Cambridge, Mass. Occupation:  Assistant Director of Career Services, Harvard University
Kim Johnson  -  (2nd Place)
Date of Birth: Sept. 18, 1944
Hometown:  Oyster Bay, New York
Occupation:  Retired Elementary School Teacher
Lindsey Richter  -  11th Place
Date of Birth: August 31, 1974
Hometown:  Portland, Oregon
Occupation:  Former Advertising Account Executive/Mountain Biker
Lex van den Berghe  -  3rd Place (Juror)
Date of Birth: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing
Manager
Silas Gaither -  12th Place
Date of Birth: January 28, 1978
Hometown:  Germantown, Tennessee
Occupation:  Bartender
Tom Buchanan  -  4th Place (Juror)
Date of Birth: October 30, 1955
Hometown:  Rich Valley, Virginia
Occupation:  Goat and Cattle Farmer
Teresa Cooper - 5th Place (Juror)
Date of Birth: May 5, 1959
Hometown:  Jackson, Georgia
Occupation:  Flight Attendant/Real Estate Agent


Survivor: Marquesas - Season 4

Maraamu Tribe Rotu Tribe
Gina Crews - 11th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1973
Hometown:  GAINESVILLE, FL
Occupation:  NATURE GUIDE
Gabriel Cade  - 12th Place
Date of Birth: July 1, 1978
Hometown:  CELO, NC
Occupation:  BARTENDER
Hunter Ellis  - 14th Place
Date of Birth: July 5, 1968
Hometown:  LA JOLLA, CA
Occupation:  Former Navy Fighter Pilot, FEDEX PILOT
John Carroll  - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: June 14, 1965
Hometown:  OMAHA, NE
Occupation:  REGISTERED NURSE/Law Student
Patricia Jackson  - 15th Place
Date of Birth: April 8, 1952
Hometown:  LUGOFF, SC
Occupation:  TRUCK ASSEMBLER
Kathy Vavrick-O'Brien - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: Jan. 6, 1955
Hometown:  BURLINGTON, VT
Occupation:  REAL ESTATE AGENT
Peter Harkey - 16th Place
Date of Birth: January 17, 1957
Hometown:  MILLIS, MA
Occupation:  BOWLING ALLEY OWNER
Neleh Dennis - (2nd Place)
Date of Birth: February 19, 1980
Hometown:  LAYTON, UT
Occupation:  Student, Media Reporter
Rob Mariano - 10th Place
Date of Birth:  Dec. 25, 1975
Hometown:  CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER
Paschal English - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 5, 1945
Hometown:  THOMASTON, GA
Occupation:  Judge
Sarah Jones  -  13th Place
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown:  NEWPORT BEACH, CA
Occupation:  ACCOUNT MANAGER
Robert DeCanio  - 6th Place (Juror)
Date of Birth: June 19, 1963
Hometown:  QUEENS, NY
Occupation:  LIMO DRIVER
Sean Rector  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: August 20, 1971
Hometown:  HARLEM, NY
Occupation:  TEACHER/ACTOR
Tammy Leitner  - 7th Place  (Juror)
Date of Birth: July 3, 1972
Hometown:  MESA, ARIZONA
Occupation:  CRIME REPORTER
Vecepia Towery Robinson - (Winner)
Date of Birth:  Dec. 9, 1965
Hometown:  PORTLAND, OR
Occupation:  OFFICE MANAGER
Zoe Zanidakis  - 8th Place (Juror)
Date of Birth: March 17, 1966
Hometown:  MONHEGAN ISLAND, ME
Occupation:  FISHING BOAT CAPTAIN


Survivor: Thailand - Season 5

Sook Jai Tribe

Chuay Gahn Tribe

Erin Collins - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 7, 1976
Hometown:   Austin, Texas
Occupation:   Real Estate Agent
Brian Heidik - (Winner)
Date of Birth:  March 9, 1968
Hometown:   Quartz Hill, CA
Occupation:  Used Car Salesman
Jake Billingsley  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 21, 1941
Hometown:   McKinney, Texas
Occupation:   Land Broker
Clay Jordan - (2nd place)
Date of Birth:  December 30, 1955
Hometown:   Monroe, LA
Occupation:   Restaurateur
Jed Hildebrand  - 14th Place
Date of Birth:  December 5, 1976
Hometown:   Dallas, Texas
Occupation:   Dental Student
Ghandia Johnson - 13th Place
Date of Birth:  January 3, 1969
Hometown:   Denver, CO
Occupation:   Legal Secretary
Ken Stafford  - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  June 20, 1972
Hometown:   Brooklyn, NY
Occupation:   NYC Police Officer
Helen Glover - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 28, 1955
Hometown:   Middletown, R.I.
Occupation:   Navy Swim Instructor
Penny Ramsey  - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  April 24, 1975
Hometown:   Plano, Texas
Occupation:   Pharmaceutical Sales
Jan Gentry - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  October 31, 1948
Hometown:   Tampa, FL
Occupation:   Teacher
Robb Zbacnik - 11th Place
Date of Birth:  September 12, 1978
Hometown:   Scottsdale, Arizona
Occupation:   Bartender
John Raymond -  16th Place
Date of Birth:  February 21, 1962
Hometown:   Slidell, LA
Occupation:  Pastor
Shii-Ann Huang  - 10th Place
Date of Birth:  January 24, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:   Executive Recruiter
Tanya Vance  -  15th Place
Date of Birth:  November 29, 1974
Hometown:   Kingsport, TN
Occupation:   Social Worker
Stephanie Dill - 12th Place
Date of Birth:  November 15, 1972
Hometown:   Fayetteville, Arkansas
Occupation:   Firefighter
Ted Rogers, Jr. - 5th Place (Juror)
Date of Birth:  December 28, 1964
Hometown:   Durham, N.C.
Occupation:  Software Developer 


Survivor: Amazon - Season 6

Jaburu Tribe Tambaqui Tribe
Christy Smith - 6th Place (Juror)
Date of Birth: September 13, 1978
Hometown:  Basalt, CO
Occupation:  Children Adventure Guide for the Deaf
Alex Bell  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: May 16, 1970
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  Triathlon Trainer
Deena Bennett - 8th Place (Juror)
Date of Birth: February 12, 1967
Hometown:  Riverside, CA
Occupation:  Deputy District Attorney
Butch Lockley - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 28, 1952
Hometown:  Olney, IL
Occupation:  Middle School Principal
Heidi Strobel - 5th Place (Juror)
Date of Birth: October 29, 1978
Hometown:  Buffalo, Missouri
Occupation:  P.E. Teacher
Daniel Lue - 14th Place
Date of Birth: November 29, 1975
Hometown:  Houston, TX
Occupation:  Tax Accountant
Janet Koth - 15th Place
Date of Birth: November 18, 1955
Hometown:  Manchester, MO
Occupation:  Travel Agent/Abstinence Counselor
Dave Johnson - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: January 16, 1979
Hometown:  Pasadena, CA
Occupation:  Rocket Scientist
Jeanne Hebert - 12th Place
Date of Birth: January 6, 1962
Hometown:  North Attleboro, MA
Occupation:  Director of Marketing
Matthew von Ertfelda - (2nd place)
Date of Birth: July 24, 1969
Hometown:  Washington, D.C.
Occupation:  Restaurant Designer
Jenna Morasca - (Winner)
Date of Birth: February 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Swimsuit Model
Rob Cesternino - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: October 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator
JoAnna Ward - 13th Place
Date of Birth: April 29, 1971
Hometown:  Orangeburg, SC
Occupation:  School Guidance Counselor
Roger Sexton - 10th Place
Date of Birth: September 26, 1946
Hometown:  Valencia, CA
Occupation:  Vice President of Estimating
Shawna Mitchell - 11th Place
Date of Birth: July 28, 1979
Hometown:  Redwood City, CA
Occupation:  Retail Clothing Sales
Ryan Aiken - 16th Place
Date of Birth: February 13, 1979
Hometown:  Ellicott City, MD
Occupation:  Model & Actor


Survivor: Pearl Islands - Season 7

Drake Tribe Morgan Tribe
Burton Roberts - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 10, 1972
Hometown:   San Francisco, CA
Occupation:  Marketing Executive 
Andrew Savage - 10th Place
Date of Birth:  July 29, 1963
Hometown:   Chicago, Ill
Occupation:  Attorney
Christa Hastie - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  November 6, 1978
Hometown:   Los Angeles, CA
Occupation:  Computer Programmer
Darrah Johnson - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  May 19, 1981
Hometown:   Liberty, MS
Occupation:  Mortician
Jon Dalton - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth:  March 11, 1974
Hometown:   Danville, VA
Occupation:  Art Consultant
Lillian Morris - (2nd Place)
Date of Birth:  April 3, 1952
Hometown:   Cincinnati, Ohio
Occupation:  Scout Troop Leader
Michelle Tesauro - 14th Place
Date of Birth:  January 16, 1981
Hometown:   Pittstown, NJ
Occupation:  Bachelor of Science degree in business and marketing
Nicole Delma - 18th Place
Date of Birth:  September 19, 1978
Hometown:   Hermosa Beach, CA
Occupation:  Massage Therapist
Rupert Boneham - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor
Osten Taylor (and Shawn Cohen)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  December 10, 1975
Hometown:   Boston, MA
Occupation:  Equity Trade Manager
Sandra Diaz-Twine - (Winner)
Date of Birth:  July 30, 1974
Hometown:   Ft. Lewis,  Ft. Bragg, NC
Occupation: Office Assistant
Ryan Opray - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 6, 1972
Hometown:   Los Gatos, CA
Occupation:  Electrician
Shawn Cohen (and Osten Taylor)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  September 20, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:  Advertising Sales
Ryan Shoulders - 17th Place
Date of Birth:  March 28, 1980
Hometown:   Clarksville, TN
Occupation:  Produce Clerk
Trish Dunn - 13th Place
Date of Birth:  October 29, 1960
Hometown:   Annapolis, MD
Occupation:  Sales Executive
Tijuana Bradley - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 23, 1976
Hometown:   St. Louis, MO
Occupation:  Pharmaceutical Sales



Survivor:  All Stars - Season 8

Chapera Tribe Saboga Tribe Mogo Mogo Tribe
Alicia Calaway
DOB: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer
Ethan Zohn
DOB: Nov 12, 1973
Hometown:  NYC
Occupation:  Professional Soccer Player
Colby Donaldson 
DOB: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation: Actor
Amber Brkich 
DOB: Aug 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant
Jenna Lewis
DOB: July 16, 1977
Hometown: Franklin, NH
Occupation:  Student/Mother
Jenna Morasca 
DOB: Feb 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Model
Rob Cesternino
DOB: Oct 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator
Jerri Manthey
DOB: Sept 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress
Kathy Vavrick-O'Brien
DOB: Jan. 6, 1955
Hometown: Burlington, VT
Occupation: Real Estate
Rob Mariano 
DOB:  Dec. 25, 1975
Hometown:  CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER
Rudy Boesch 
DOB: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL
Lex van den Berghe 
DOB: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing Manager
Sue Hawk
DOB: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER
Rupert Boneham
DOB:  Jan 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor
Richard Hatch 
DOB: April 8, 1961
Hometown: Newport, RI
Occupation:  Corporate Trainer
Tom Buchanan
DOB: Oct 30, 1955
Hometown: Rich Valley, VA
Occupation:  Goat and Cattle Farmer
Tina Wesson
DOB: Dec 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse
Shii-Ann Huang
DOB:  Jan. 24, 1974
Hometown: NYC
Occupation:   Executive Recruiter


Survivor: Vanuatu - Season 9

Lopevi Tribe

Yasur Tribe

Brady Finta - 14th Place
Date of Birth:  December 17, 1970

Hometown:  Huntington Beach, CA
Occupation:   FBI Agent/Ex-Military
Ami Cusack - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  January 25, 1973

Hometown:  Lakewood, CO
Occupation:   Barista/Model
Brook Geraghty - 18th Place
Date of Birth:  November 20, 1976
Hometown:  Winthrop, MA
Occupation:   Project Manager
Dolly Neely - 17th Place
Date of Birth:  November 18, 1978
Hometown:  Mercer, PA
Occupation:   Sheep Farmer
Chad Crittenden - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  August 8, 1969

Hometown:  Oakland, CA
Occupation:   Teacher
Eliza Orlins - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 25, 1982

Hometown:  Syracuse, NY
Occupation:   Pre-Law Student
Chris Daugherty -  (Winner)
Date of Birth:  August 29, 1970

Hometown:  South Vienna, OH
Occupation:   Highway Construction
Julie Berry - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 15, 1980

Hometown:  Gorham, ME
Occupation:   Youth Mentor
John Kenney - 11th Place
Date of Birth:  September 26, 1981

Hometown:  Los Angeles, CA
Occupation:   Mechanical Bull Operator/Model
Leann Slaby - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  July 8, 1969

Hometown:  Kansasville, WI
Occupation:   Research Assistant
John Palyok (and Mia Galeotalanza)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  May 13, 1973
Hometown:  Los Angeles, CA
Occupation:   Sales Manager
Lisa Keiffer - 12th Place
Date of Birth:  May 3, 1960

Hometown:  New Orleans, LA
Occupation:   Real Estate Agent
Lea "Sarge" Masters - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  March 28, 1964

Hometown:  Born in Norfolk, Va
Occupation:   Drill Sergeant
Mia Galeotalanza (and John Palyok)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  August 17
Hometown:  Toms River, NJ
Occupation:   Finance Manager
Rory Freeman - 10th Place
Date of Birth:  October 30, 1968

Hometown:  Des Moines, IA
Occupation:   S8 Housing Case Manager
Scout Cloud Lee - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  November 8, 1944

Hometown:  Stillwater, OK
Occupation:   Rancher/Entrepreneur
Travis Sampson - 13th Place
Date of Birth:  February 19, 1971

Hometown:  Blountville, TN
Occupation:   Loss Prevention
Twila Tanner - (2nd place)
Date of Birth:  October 12, 1962

Hometown:  Marshall, MO
Occupation:   Highway Repair



Survivor: Palau - Season 10

Koror Tribe Ulong Tribe
Caryn Groedel - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 13, 1958
Hometown:  New York, Currently in Solon, Ohio
Occupation: Civil rights and employment discrimination lawyer
Angie Jakusz - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:  March 27, 1980
Hometown: Waukesha, Wisconsin (New Orleans)
Occupation:  Bartender/Artist
Coby Archa  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: September 8, 1972
Hometown: Abilene, Texas (Athens, Texas)
Occupation:  Licensed from the Texas Cosmetology Commission. He currently co-owns a hair salon
Ashlee Ashby - 17th Place
Date of Birth: May 2, 1982
Hometown: Easley, South Carolina
Occupation:  Previously employed as a fitness counselor and sales rep for fitness organization
Gregg Carey - 6th Place (Juror)
Date of Birth: January 9, 1977
Hometown: Ashland, Massachusetts (Chicago)
Occupation:  Bachelor of Science in engineering
Bobby Jon Drinkard - 10th Place
Date of Birth: May 10, 1977
Hometown: Troy, Alabama
Occupation:  Bachelor of Science degree in Public Relations/Print Journalism
Ian Rosenberger - 3rd Place (Juror)
Date of Birth: August 24, 1981
Hometown: Ambridge, Pennsylvania 
Occupation:  Graduate of Pennsylvania State University - majored in agricultural extension and educational leadership
Ibrehem Rahman - 11th Place
Date of Birth: March 4, 1977
Hometown: Birmingham, Alabama
Occupation:  Waiter/Model 
Janu Tornell - 8th Place (Juror)
Date of Birth: May 9, 1965
Hometown: Las Vegas, Nevada
Occupation: Bachelor of Arts degree in Spanish from the University of Nevada - Lead Vegas Showgirl
James Miller - 12th Place
Date of Birth: July 8, 1971
Hometown: Hohenwald, Tennessee - Mobile, Alabama
Occupation:  Crane Operator
Jennifer Lyon - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  February 27, 1972
Hometown:  Washington/Oregon
Occupation:  Bachelor of Science degree in nutrition and food management
Jeff Wilson - 16th Place
Date of Birth: February 9, 1983
Hometown: Ventura, California
Occupation:  Personal Trainer
Katie Gallagher -  (2nd Place)
Date of Birth: May 28, 1975
Hometown: Merced, California
Occupation: Advertising Executive in Radio Sales
Jolanda Jones - 18th Place
Date of Birth: November 6, 1965
Hometown:  Houston, Texas
Occupation:  Attorney

Tom Westman -  (Winner) 
Date of Birth:  January 4, 1964
Hometown: Sayville, New York
Occupation:  Firefighter

Kimberly Mullen - 15th Place
Date of Birth: March 13, 1979
Hometown: Huber Heights, Ohio
Occupation:  Bachelor of Arts degree in international studies
Willard Smith - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth: November 30, 1947
Hometown: Bellevue, Washington
Occupation:  Attorney
Stephenie LaGrossa - 7th Place (Juror)
Date of Birth: 
Hometown: Briarcliff, Glenolden, a suburb of Philadelphia
Occupation:  Pharmaceutical Sales Rep.

Eliminated Before Tribes Were Chosen

Wanda Shirk - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: August 24, 1949
Hometown: Ulysses, Pennsylvania
Occupation:  Teacher
Jonathan Libby - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: September 5, 1981
Hometown: Dallas, Texas
Occupation:  Sales and marketing for a software company

 

Survivor: Guatemala - Season 11

Nakum Tribe Yaxha Tribe
Blake Towsley - 14th Place
Date of Birth:   May 5, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Commercial Real Estate Broker and Model
Amy O'Hara - 11th Place
Date of Birth:   November 2, 1965
Hometown:   Revere, Massachusetts
Occupation:   Sergeant Detective in the Major Crimes Unit
Bobby Jon Drinkard - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   May 10, 1977
Hometown:   Troy, Alabama
Occupation:   Waiter/Model
Brian Corridan12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   February 10, 1983
Hometown:   New York City
Occupation:   Columbia Univ. Graduate
Brandon Bellinger - 10th Place
Date of Birth:   January 22, 1983
Hometown:   Manhattan, Kansas
Occupation:   Farmer/Rancher
Brianna Varela - 16th Place
Date of Birth:   October 29, 1983
Hometown:   Edmonds, Washington
Occupation:   Retail Sales/Make-Up Artist
Brooke Struck - 15th Place
Date of Birth:   July 30, 1979
Hometown:   Hood River, Oregon
Occupation:   Law Student
Gary Hogeboom - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   August 21, 1958
Hometown:   Grand Haven, Michigan
Occupation: Ex-NFL Quarterback, Real Estate Developer
Cindy Hall - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   June 28, 1974
Hometown:   Naples, Florida
Occupation:   Zookeeper
Jamie Newton - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   January 26, 1981
Hometown:   North Hollywood
Occupation:   Water Ski Instructor
Danielle Boatwright - (Winner)
Date of Birth:   July 13, 1975
Hometown:   Tonganazie, Kansas

Occupation:  Sports Radio Talk Show Host

Lydia Morales - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 19, 1963 
Hometown:   Lakewood, Washington
Occupation:   Fishmonger
Jim Lynch - 18th Place
Date of Birth:   January 7, 1942
Hometown:   Northglenn, Colorado
Occupation:   Retired Fire Captain
Morgan McDevitt - 17th Place
Date of Birth:   November 24, 1983
Hometown:   Decatur, Illinois
Occupation:   Magician's Assistant/Model/Entertainer
Judd Sergeant - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   September 13, 1970
Hometown:   Ridgefield, New Jersey
Occupation:   Hotel Doorman
Rafe Judkins - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:   January 8, 1983
Hometown:  Pittsburgh, PA/  Providence, Rhode Island
Occupation:   Writer
Margaret Bobonich - 12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   June 5, 1962
Hometown:   Chardon, Ohio
Occupation:   Family Nurse Practitioner
Stephenie LaGrossa - (2nd place)
Date of Birth:   December 6, 1979
Hometown:   Tom's River, New Jersey
Occupation:   Pharmaceutical Sales

 

Survivor: Panama Exile Island - Season 12

Bayoneta Tribe Casaya Tribe
Courtney Marit - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   May 24, 1974
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Performance Artist
Cirie Fields  - 4th Place (Juror)
Date of Birth:   July 18, 1970
Hometown:   Walterboro, S.C.
Occupation:   Registered Nurse
Danielle DiLorenzo - (2nd Place)
Date of Birth:  June 3, 1981  
Hometown:   Boston, MA
Occupation:   Medical Sales Rep.
Melinda Hyder - 15th Place
Date of Birth:   May 23, 1973
Hometown:   Sevierville, Tennessee
Occupation:   Singer/Performer
Misty Giles - 14th Place
Date of Birth:   February 25, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Engineer
Ruth Marie Milliman - 13th Place
Date of Birth:   April 11, 1957
Hometown:   Greenville, S.C.
Occupation:   Director of Retail Leasing
Sally Schumann - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   December 10, 1978
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Social Worker

Tina Scheer
Date of Birth:   November 17, 1960
Hometown: Hayward, Wi.
Occupation:  Logging Sports Promoter 

La Mina Tribe Vivero Tribe
Bruce Kanegai - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   December 17, 1947
Hometown:   Simi Valley, Calif.
Occupation:   Art Teacher/Karate Instructor
Aras Baskauskas - (Winner)
Date of Birth:   September 26, 1981
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Yoga Instructor
Dan Barry - 11th Place
Date of Birth:   December 30, 1953
Hometown:   South Hadley, Massachusetts
Occupation:   Retired Astronaut
Austin Carty - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   April 29, 1981
Hometown:   High Point, North Carolina
Occupation:   Author
Shane Powers - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   November 28, 1970
Hometown:  Los Angeles 
Occupation:   Owner of an Entertainment Marketing Co.
Bobby Mason - 12th Place
Date of Birth:   August 20, 1973
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Attorney
Terry Deitz - 3rd place (Juror)
Date of Birth:   October 10, 1959
Hometown:   Simsbury, CT.
Occupation:  Retired Navy Pilot/American Airline Pilot 
Nick Stanbury - 10th Place
Date of Birth:   July 21, 1980
Hometown:   Tempe, Arizona
Occupation:   Financial Sales



Survivor: Cook Islands - Season 13

Aitutaki Tribe Manihiki Tribe
Billy Garcia
Date of Birth:  April 22, 1970
Hometown:   NY, NY
Occupation:   Heavy Metal Guitarist
Nathan Gonzales 
Date of Birth:  July 26, 1980
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Retail Sales
Cecilia Mansilla 
Date of Birth:  January 13, 1977
Hometown:   Oakland, Calif
Occupation:  Technology Risk Consultant
Rebecca Borman 
Date of Birth:  August 31, 1971
Hometown:   Laurelton, NY
Occupation:   Make-Up Artist
Cristina Coria  
Date of Birth:  April 18, 1971
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Police Officer
Sekou Bunch  
Date of Birth:  September 9, 1960
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Jazz Musician
J.P. Calderon 
Date of Birth:  September 5, 1975
Hometown:   Marina del Rey, Calif
Occupation:   Professional Volleyball Player

Stephannie Favor
Date of Birth:  July 12, 1970
Hometown: Columbia, S.C.
Occupation:  Nursing Student 

Ozzy Lusth
Date of Birth:  August 23, 1981
Hometown:   Venice, Calif.
Occupation:   Waiter
Sundra Oakley
Date of Birth:  January 2, 1975
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Actress
Puka Puka Tribe Rarotonga Tribe
Becky Lee 
Date of Birth:   September 11, 1977
Hometown:   Washington, D.C.
Occupation:   Attorney 
Adam Gentry
Date of Birth:   August 21, 1978
Hometown:   San Diego
Occupation:   Copier Sales
Brad Virata  
Date of Birth:   November 23, 1976
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Fashion Director
Candice Woodcock  
Date of Birth:   November 12, 1982
Hometown:   Fayetteville, N.C.
Occupation:   Pre-med Student
Anh-Tuan "Cao Boi" Bui  
Date of Birth:   April 10, 1964
Hometown:  Christiansburg, VA
Occupation:  Manicure Salon Manager
Jessica Smith "Flica Flame"  
Date of Birth:   January 22, 1979
Hometown:   Chico, Calif.
Occupation:  Performance Artist, Rollergirl
Jenny Guzon-Bae 
Date of Birth:   May 8, 1970
Hometown:   Lake Forest, Ill.
Occupation:  Real Estate Agent
Jonathan Penner  
Date of Birth:  March 5, 1962
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Writer/Producer
Yul Kwon
Date of Birth:   February 14, 1975
Hometown:   San Mateo, Calif
Occupation:   Management Consultant
Parvati Shallow
Date of Birth:   September 21, 19
Hometown:   Los Angeles
Occupation:    Boxer/Waitress

 

Survivor: Fiji - Season 14

Moto Tribe Ravu Tribe
Alex Angarita
Date of Birth:  April 20, 1978
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Attorney
Anthony Robinson
Date of Birth:  June 25, 1974
Hometown:   Compton, Calif
Occupation:   Expert Witness Locator
Boo Bernis
Date of Birth:  June 21, 1972.
Hometown:   Lafayette, Louisiana
Occupation:  Construction
Earl Cole
Date of Birth:  April 9, 1971
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Senior Ad Executive
Cassandra Franklin
Date of Birth:  April 19, 1964
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Civil Engineer Manager
Erica Durousseau
Date of Birth:  December 11, 1979
Hometown:  Lake Charles, Louisiana
Occupation:   Youth Market Director/Fund Raising
Dreamz Herd
Date of Birth:  December 15, 1981
Hometown:   Wilmington, NC
Occupation:   Cheerleader Coach

James Reid
Date of Birth:  September 11, 1978
Hometown: Los Angeles
Occupation: Bartender 

Edgardo Rivera
Date of Birth:  October 5, 1978
Hometown:  Miami  
Occupation:   Account and Planning Supervisor
Jessica deBen
Date of Birth:  April 25, 1979
Hometown:   New Orleans/Los Angeles
Occupation:   Fashion Stylist
Gary Stritesky
Date of Birth:  September 16, 1951
Hometown:   Silver Lake, Minn.
Occupation:   School Bus Driver/Carpenter
Michelle Yi
Date of Birth:  December 2, 1983
Hometown:  Cincinnati, Ohio 
Occupation:   Student/Fashion Design
Liliana Gomez
Date of Birth:  April 5, 1981
Hometown:   Oxnard, Calif
Occupation:   Loan Officer
Mookie Lee
Date of Birth: November 10, 1981 
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Loan Manager
Lisi Linares
Date of Birth:  June 9, 1970
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Customer Service Rep/ Musician
Rita Verreos
Date of Birth:  July 19, 1968
Hometown:   San Antonio, TX
Occupation:   Model/Spokesperson/Single Mom
Stacy Kimball
Date of Birth:  October 1, 1979
Hometown:   Boulder, Colorado
Occupation:   Internet Advertising
Sylvia Kwan
Date of Birth:  August 18, 1954
Hometown:   Ross, Calif.
Occupation:   Architect

Yau-Man Chan
Date of Birth:  August 26, 1952
Hometown:   Martinez, California
Occupation:   Director of Info. Systems

 

 


 

Survivor Contestants by Season/Boot Order


Survivor: Borneo (Pulau Tiga) - Season 1 Boot Order
Merged Tribe Name:  Rattana

 

Richard Hatch  -  (Winner)
Date of Birth: April 8, 1961
Hometown: NEWPORT, RI
Occupation:   CORPORATE TRAINER

Kelly Wiglesworth  - (2nd Place)
Date of Birth: June 24, 1977
Hometown:  Las VEGAS, NV
Occupation:  RIVER GUIDE

Rudy Boesch  -  3rd Place  (Juror)
Date of Birth: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL

Sue Hawk  -  4th Place  (Juror)
Date of Birth: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER

Sean Kenniff  -  5th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 27, 1969
Hometown: LONG ISLAND, NY
Occupation:  NEUROLOGIST

Colleen Haskell  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 6, 1976
Hometown: MIAMI BEACH, FL
Occupation:  COLLEGE STUDENT

Gervase Petersen -  7th Place (Juror)
Date of Birth: Nov. 2, 1969
Hometown: PHILADELPHIA, PA
Occupation:  BASKETBALL COACH

Jenna Lewis  -  8th Place  (Juror)
Date of Birth: July 16, 1977
Hometown: FRANKLIN, NH
Occupation:  COLLEGE STUDENT/Mother

Greg Buis  -  9th Place  (Juror)
Date of Birth: Dec. 31, 1975
Hometown: GOLD HILL, CO
Occupation:  JOURNEYMAN

Gretchen Cordy  -  10th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1962
Hometown: CLARKSVILLE, TN
Occupation:  HOMEMAKER

Joel Klug  -  11th Place
Date of Birth: April 13, 1972
Hometown:  SHERWOOD, AK
Occupation:  TRAVELING SALESMAN

Dirk Been  -  12th Place
Date of Birth: June 15, 1976
Hometown: SPRING GREEN, WI
Occupation:  SUBSTITUTE TEACHER

Ramona Gray  -  13th Place
Date of Birth: January 20, 1971
Hometown:  EDISON, NJ
Occupation:  CHEMIST

Stacey Stillman  -  14th Place
Date of Birth: Aug. 11, 1972
Hometown: San Francisco, CA
Occupation:  ATTORNEY

B.B. Andersen  -  15th Place
Date of Birth: Jan. 18, 1936
Hometown: MISSION HILLS, KS
Occupation:  RETIRED CONTRACTOR

Sonja Christopher  -  16th Place
Date of Birth: Jan. 28, 1937
Hometown: WALNUT CREEK, CA
Occupation:  MUSICIAN

Survivor: Australian Outback - Season 2 Boot Order
Merged Tribe Name:  Barramundi

Tina Wesson (Winner)
Date of Birth: December 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse

Colby Donaldson (2nd Place)
Date of Birth: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation:  Custom Auto Designer/Actor

Keith Famie - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: February 11, 1960
Hometown: West Bloomfield, Michigan
Occupation:  Chef and Restaurateur

Elisabeth Filarski Hasselbeck -  4th Place (Juror)
Date of Birth: May 28, 1977
Hometown:  Boston, Mass
Occupation:  Talk Show Co-Host for ABC's "The View"

Rodger Bingham  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: July 5, 1947
Hometown: Crittenden, Kentucky
Occupation:  Teacher

Amber Brkich  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant

Nick Brown - 7th Place (Juror)
Date of Birth: April 2, 1977
Hometown: Steilacoom, Washington
Occupation:  Attorney/Army's Judge Advocate General's office

Jerri Manthey - 8th Place (Juror)
Date of Birth: September 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress

Alicia Calaway  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer

Jeff Varner - 10th Place
Date of Birth: April 16, 1966
Hometown: Greensboro, North Carolina
Occupation:  Television Reporter/Media

Mike Skupin  -  11th Place
Date of Birth: January 29, 1962
Hometown: White Lake, Michigan
Occupation:  President of a software publishing  company

Kimmi Kappenberg  -  12th Place
Date of Birth: November 11, 1972
Hometown: Ronkonkoma, New York
Occupation:  Bartender

Mitchell Olson  -  13th Place
Date of Birth: March 17, 1977
Hometown: Union City, New Jersey
Occupation:  Singer/Songwriter

Maralyn "Maddog" Hershey  -  14th Place
Date of Birth: January 24, 1949
Hometown: Wakefield, Virginia
Occupation:  Police Inspector, retired

Kel Gleason  -  15th Place
Date of Birth: January 5, 1968
Hometown: Fredericton, New Brunswick, Canada
Occupation:  U.S. Army Intelligence Officer

Debb Eaton  -  16th Place
Date of Birth: June 11, 1955
Hometown:  Milan, N.H.
Occupation:  Corrections Officer

Survivor: Africa - Season 3  Boot Order
Merged Tribe Name:  Moto Maji

 

Ethan Zohn  - (Winner)
Date of Birth: November 12, 1973
Hometown:  Lexington, Massachusetts (NYC)
Occupation:  Professional Soccer Player

Kim Johnson  -  (2nd Place)
Date of Birth: Sept. 18, 1944
Hometown:  Oyster Bay, New York
Occupation:  Retired Elementary School Teacher

Lex van den Berghe  -  3rd Place (Juror)
Date of Birth: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing Manager

Tom Buchanan  -  4th Place (Juror)
Date of Birth: October 30, 1955
Hometown:  Rich Valley, Virginia
Occupation:  Goat and Cattle Farmer

Teresa Cooper - 5th Place (Juror)
Date of Birth: May 5, 1959
Hometown:  Jackson, Georgia
Occupation:  Flight Attendant/Real Estate Agent

Kim Powers - 6th Place (Juror)
Date of Birth: December 3, 1971
Hometown:  Conshohocken, Pennsylvania
Occupation:  Freelance Marketer

Frank Garrison  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: July 22, 1958
Hometown:  Odessa, New York
Occupation:  Telephone Technician

Brandon Quinton  -  8th Place (Juror)
Date of Birth: January 22, 1976
Hometown:  Dallas, Texas
Occupation:  Bartender

Kelly Goldsmith  - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  April 27, 1979
Hometown:  Rancho Santa Fe, California
Occupation:  Behavior Research Analyst

Clarence Black  -  10th Place
Date of Birth:  December 21, 1977
Hometown:  Detroit, Michigan
Occupation:  High School Basketball Coach

Lindsey Richter  -  11th Place
Date of Birth: August 31, 1974
Hometown:  Portland, Oregon
Occupation:  Former Advertising Account
Executive/Mountain Biker

Silas Gaither -  12th Place
Date of Birth: January 28, 1978
Hometown:  Germantown, Tennessee
Occupation:  Bartender

Linda Spencer  -  13th Place
Date of Birth: January 1, 1957
Hometown:  Cambridge, Massachusetts
Occupation:  Assistant Director of Career
Services, Harvard University

Carl Bilancione  -  14th Place
Date of Birth: June 20, 1955
Hometown:  Winter Springs, Florida
Occupation:  Dentist

Jessie Camacho  -  15th Place
Date of Birth: September 24, 1974
Hometown:  Orlando, Florida
Occupation:  Deputy Sheriff of Orange County,
Florida/Model

Diane Ogden  -  16th Place
Date of Birth: April 27, 1959
Hometown:  Lincoln, Nebraska
Occupation:  U.S. Postal Service Mail Carrier

Survivor: Marquesas  - Season 4  Boot Order
Merged Tribe Name:  Soliantu

Vecepia Towery Robinson - (Winner)
Date of Birth:  Dec. 9, 1965
Hometown: 
PORTLAND, OR
Occupation: 
OFFICE MANAGER

Neleh Dennis - (2nd Place)
Date of Birth: February 19, 1980
Hometown: 
LAYTON, UT
Occupation:  Student, Media Reporter

Kathy Vavrick-O'Brien - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: Jan. 6, 1955
Hometown: 
BURLINGTON, VT
Occupation:  REAL ESTATE AGENT

Paschal English - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  March 5, 1945
Hometown: 
THOMASTON, GA
Occupation:  Judge

Sean Rector  - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: August 20, 1971
Hometown: 
HARLEM, NY
Occupation: 
TEACHER/ACTOR

Robert DeCanio  - 6th Place (Juror)
Date of Birth: June 19, 1963
Hometown: 
QUEENS, NY
Occupation: 
LIMO DRIVER

Tammy Leitner  - 7th Place  (Juror)
Date of Birth: July 3, 1972
Hometown: 
MESA, ARIZONA
Occupation: 
CRIME REPORTER

Zoe Zanidakis  - 8th Place (Juror)
Date of Birth: March 17, 1966
Hometown: 
MONHEGAN ISLAND, ME
Occupation:  FISHING BOAT CAPTAIN

John Carroll  - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: June 14, 1965
Hometown:  OMAHA, NE
Occupation: 
REGISTERED NURSE/Law Student

Rob Mariano - 10th Place
Date of Birth:  Dec. 25, 1975
Hometown: 
CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER

Gina Crews - 11th Place
Date of Birth: Feb. 7, 1973
Hometown: 
GAINESVILLE, FL
Occupation: 
NATURE GUIDE

Gabriel Cade  - 12th Place
Date of Birth: July 1, 1978
Hometown: 
CELO, NC
Occupation: 
BARTENDER

Sarah Jones  -  13th Place
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: 
NEWPORT BEACH, CA
Occupation: 
ACCOUNT MANAGER

Hunter Ellis  - 14th Place
Date of Birth: July 5, 1968
Hometown: 
LA JOLLA, CA
Occupation: 
Former Navy Fighter Pilot, FEDEX PILOT

Patricia Jackson  - 15th Place
Date of Birth: April 8, 1952
Hometown: 
LUGOFF, SC
Occupation: 
TRUCK ASSEMBLER

Peter Harkey - 16th Place
Date of Birth: January 17, 1957
Hometown:  MILLIS, MA
Occupation:  BOWLING ALLEY OWNER

Survivor: Thailand  - Season 5  Boot Order
Merged Tribe Name:  Chuay Jai

Brian Heidik - (Winner)
Date of Birth:  March 9, 1968
Hometown:   Quartz Hill, CA
Occupation:  Used Car Salesman

Clay Jordan - (2nd place)
Date of Birth:  December 30, 1955
Hometown:   Monroe, LA
Occupation:  
Restaurateur

Jan Gentry - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  October 31, 1948
Hometown:   Tampa, FL
Occupation:   Teacher

Helen Glover - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 28, 1955
Hometown:   Middletown, R.I.
Occupation:   Navy Swim Instructor

Ted Rogers, Jr. - 5th Place (Juror)
Date of Birth:  December 28, 1964
Hometown:   Durham, N.C.
Occupation:  Software Developer 

Jake Billingsley  - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 21, 1941
Hometown:   McKinney, Texas
Occupation:   Land Broker

Penny Ramsey  - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  April 24, 1975
Hometown:   Plano, Texas
Occupation:   Pharmaceutical Sales

Ken Stafford  - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  June 20, 1972
Hometown:   Brooklyn, NY
Occupation:   NYC Police Officer

Erin Collins - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 7, 1976
Hometown:   Austin, Texas
Occupation:   Real Estate Agent

Shii-Ann Huang  - 10th Place
Date of Birth:  January 24, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:   Executive Recruiter

Robb Zbacnik - 11th Place
Date of Birth:  September 12, 1978
Hometown:   Scottsdale, Arizona
Occupation:   Bartender

Stephanie Dill - 12th Place
Date of Birth:  November 15, 1972
Hometown:   Fayetteville, Arkansas
Occupation:   Firefighter

Ghandia Johnson - 13th Place
Date of Birth:  January 3, 1969
Hometown:   Denver, CO
Occupation:   Legal Secretary

Jed Hildebrand  - 14th Place
Date of Birth:  December 5, 1976
Hometown:   Dallas, Texas
Occupation:   Dental Student

Tanya Vance  -  15th Place
Date of Birth:  November 29, 1974
Hometown:   Kingsport, TN
Occupation:   Social Worker

John Raymond -  16th Place
Date of Birth:  February 21, 1962
Hometown:   Slidell, LA
Occupation:  Pastor

 

Survivor: The Amazon - 6 Season  Boot Order
Merged Tribe Name:  Jacaré

Jenna Morasca - (Winner)
Date of Birth: February 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Swimsuit Model

Matthew von Ertfelda - (2nd place)
Date of Birth: July 24, 1969
Hometown:  Washington, D.C.
Occupation:  Restaurant Designer

Rob Cesternino - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: October 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator

Butch Lockley - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 28, 1952
Hometown:  Olney, IL
Occupation:  Middle School Principal

Heidi Strobel - 5th Place (Juror)
Date of Birth: October 29, 1978
Hometown:  Buffalo, Missouri
Occupation:  P.E. Teacher

Christy Smith - 6th Place (Juror)
Date of Birth: September 13, 1978
Hometown:  Basalt, CO
Occupation:  Children Adventure Guide for the Deaf

Alex Bell  - 7th Place (Juror)
Date of Birth: May 16, 1970
Hometown:  Los Angeles
Occupation:  Triathlon Trainer

Deena Bennett - 8th Place (Juror)
Date of Birth: February 12, 1967
Hometown:  Riverside, CA
Occupation:  Deputy District Attorney

Dave Johnson - 9th Place  (Juror)
Date of Birth: January 16, 1979
Hometown:  Pasadena, CA
Occupation:  Rocket Scientist

Roger Sexton - 10th Place
Date of Birth: September 26, 1946
Hometown:  Valencia, CA
Occupation:  Vice President of Estimating

Shawna Mitchell - 11th Place
Date of Birth: July 28, 1979
Hometown:  Redwood City, CA
Occupation:  Retail Clothing Sales

Jeanne Hebert - 12th Place
Date of Birth: January 6, 1962
Hometown:  North Attleboro, MA
Occupation:  Director of Marketing

JoAnna Ward - 13th Place
Date of Birth: April 29, 1971
Hometown:  Orangeburg, SC
Occupation:  School Guidance Counselor

Daniel Lue - 14th Place
Date of Birth: November 29, 1975
Hometown:  Houston, TX
Occupation:  Tax Accountant

Janet Koth - 15th Place
Date of Birth: November 18, 1955
Hometown:  Manchester, MO
Occupation:  Travel Agent/Abstinence Counselor

Ryan Aiken - 16th Place
Date of Birth: February 13, 1979
Hometown:  Ellicott City, MD
Occupation:  Model & Actor

 

Survivor: Pearl Islands - Season 7  Boot Order
Merged Tribe Name:  Balboa

Sandra Diaz-Twine - (Winner)
Date of Birth:  July 30, 1974
Hometown:   Ft. Lewis,  Ft. Bragg, NC
Occupation: Office Assistant

Lillian Morris - (2nd Place)
Date of Birth:  April 3, 1952
Hometown:   Cincinnati, Ohio
Occupation:  Scout Troop Leader

Jon Dalton - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth:  March 11, 1974
Hometown:   Danville, VA
Occupation:  Art Consultant

Darrah Johnson - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  May 19, 1981
Hometown:   Liberty, MS
Occupation:  Mortician

Burton Roberts - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  April 10, 1972
Hometown:   San Francisco, CA
Occupation:  Marketing Executive  

Christa Hastie - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  November 6, 1978
Hometown:   Los Angeles, CA
Occupation:  Computer Programmer

Tijuana Bradley - 7th Place  (Juror)
Date of Birth:  July 23, 1976
Hometown:   St. Louis, MO
Occupation:  Pharmaceutical Sales

Rupert Boneham - 8th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor

Ryan Opray - 9th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 6, 1972
Hometown:   Los Gatos, CA
Occupation:  Electrician

Andrew Savage - 10th Place
Date of Birth:  July 29, 1963
Hometown:   Chicago, Ill
Occupation:  Attorney

Shawn Cohen (and Osten Taylor)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  September 20, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:  Advertising Sales

Osten Taylor (and Shawn Cohen)* - 
11th and 12th Places
Date of Birth:  December 10, 1975
Hometown:   Boston, MA
Occupation:  Equity Trade Manager

Trish Dunn - 13th Place
Date of Birth:  October 29, 1960
Hometown:   Annapolis, MD
Occupation:  Sales Executive

Michelle Tesauro - 14th Place
Date of Birth:  January 16, 1981
Hometown:   Pittstown, NJ
Occupation:  Bachelor of Science degree in business and marketing

Burton Roberts - 15th Place
Date of Birth:  April 10, 1972
Hometown:   San Francisco, CA
Occupation:  Marketing Executive

Lillian Morris - 16th Place
Date of Birth:  April 3, 1952
Hometown:   Cincinnati, Ohio
Occupation:  Scout Troop Leader 

Ryan Shoulders - 17th Place
Date of Birth:  March 28, 1980
Hometown:   Clarksville, TN
Occupation:  Produce Clerk

Nicole Delma - 18th Place
Date of Birth:  September 19, 1978
Hometown:   Hermosa Beach, CA
Occupation:  Massage Therapist

* An unprecedented twist changed the landscape of Survivor: Pearl Islands.  A new tribe, composed of the previously eliminated castaways, emerged and were allowed to participate in a challenge, which they won and which forced both Morgan and Drake tribes to go to Tribal Council separately on the same night and each vote out one tribe member.  Shawn Cohen (voted out) and Osten Taylor (quit) were out of the game.  The Outcasts voted Lillian Morris and Burton Roberts back into the game

 

Survivor: All Stars  - Season 8  Boot Order
Merged Tribe Name:  Chaboga Mogo

Amber Brkich -  (Winner)
Date of Birth: August 11, 1978
Hometown: Beaver, Pennsylvania
Occupation:  Administrative Assistant

Rob Mariano - (2nd Place)
Date of Birth:  Dec. 25, 1975
Hometown:  CANTON, MA
Occupation:  CONSTRUCTION WORKER

Jenna Lewis - 3rd Place  (Juror)
Date of Birth: July 16, 1977
Hometown: FRANKLIN, NH
Occupation:  COLLEGE STUDENT/Mother

Rupert Boneham - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 27, 1964
Hometown:   Indianapolis, IN
Occupation:  Troubled Teens Mentor

Tom Buchanan - 5th Place  (Juror)
Date of Birth: October 30, 1955
Hometown:  Rich Valley, Virginia
Occupation:  Goat and Cattle Farmer

Shii-Ann Huang - 6th Place  (Juror)
Date of Birth:  January 24, 1974
Hometown:   New York, NY
Occupation:   Executive Recruiter

Alicia Calaway - 7th Place (Juror)
Date of Birth: May 1, 1968
Hometown:  NY City
Occupation:  Personal Trainer

Kathy Vavrick-O'Brien - 8th Place (Juror)
Date of Birth: Jan. 6, 1955
Hometown:  BURLINGTON, VT
Occupation:  REAL ESTATE AGENT

Lex van den Berghe - 9th Place (Juror)
Date of Birth: June 18, 1963
Hometown:  Santa Cruz, California
Occupation:  Marketing Manager

Jerri Manthey - 10th Place
Date of Birth: September 5, 1970
Hometown: Los Angeles, California
Occupation:  Actress

Ethan Zohn - 11th Place
Date of Birth: November 12, 1973
Hometown:  Lexington, Massachusetts (NYC)
Occupation:  Professional Soccer Player

Colby Donaldson - 12th Place
Date of Birth: April 1, 1974
Hometown: Dallas, Texas/Los Angeles
Occupation:  Custom Auto Designer/Actor

Sue Hawk (Quit) - 13th Place
Date of Birth: August 17, 1961
Hometown: PALMYRA, WI
Occupation:  TRUCK DRIVER

Richard Hatch - 14th Place
Date of Birth: April 8, 1961
Hometown: NEWPORT, RI
Occupation:   CORPORATE TRAINER

Rob Cesternino - 15th Place
Date of Birth: October 20, 1978
Hometown:  Wantagh, NY
Occupation:  Computer Projects Coordinator

Jenna Morasca (Quit) - 16th Place
Date of Birth: February 15, 1981
Hometown:  Pittsburgh, PA
Occupation:  Swimsuit Model

Rudy Boesch - 17th Place
Date of Birth: April 8, 1928
Hometown: VIRGINIA BEACH, VA
Occupation:  RETIRED NAVY SEAL

Tina Wesson - 18th Place
Date of Birth: December 26, 1960
Hometown: Knoxville, Tennessee
Occupation:  Nurse

Survivor: Vanuatu - Season 9  Boot Order
Merged Tribe Name:  Alinta

Chris Daugherty -  (Winner)
Date of Birth:  August 29, 1970

Hometown:  South Vienna, OH
Occupation:   Highway Construction

Twila Tanner - (2nd place)
Date of Birth:  October 12, 1962

Hometown:  Marshall, MO
Occupation:   Highway Repair

Scout Cloud Lee - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:  November 8, 1944

Hometown:  Stillwater, OK
Occupation:   Rancher/Entrepreneur

Eliza Orlins - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 25, 1982

Hometown:  Syracuse, NY
Occupation:   Pre-Law Student

Julie Berry - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  December 15, 1980

Hometown:  Gorham, ME
Occupation:   Youth Mentor

Ami Cusack - 6th Place (Juror)
Date of Birth:  January 25, 1973

Hometown:  Lakewood, CO
Occupation:   Barista/Model

Leann Slaby - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  July 8, 1969

Hometown:  Kansasville, WI
Occupation:   Research Assistant

Chad Crittenden - 8th Place (Juror)
Date of Birth:  August 8, 1969

Hometown:  Oakland, CA
Occupation:   Teacher

Lea "Sarge" Masters - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  March 28, 1964

Hometown:  Born in Norfolk, Va - Stationed in Columbia, S.C., El Paso (served in various contingency locations)
Occupation:   Drill Sergeant

Rory Freeman - 10th Place
Date of Birth:  October 30, 1968

Hometown:  Des Moines, IA
Occupation:   S8 Housing Case Manager

John Kenney - 11th Place
Date of Birth:  September 26, 1981

Hometown:  Los Angeles, CA
Occupation:   Mechanical Bull Operator/Model

Lisa Keiffer - 12th Place
Date of Birth:  May 3, 1960

Hometown:  New Orleans, LA
Occupation:   Real Estate Agent

Travis Sampson - 13th Place
Date of Birth:  February 19, 1971

Hometown:  Blountville, TN
Occupation:   Loss Prevention

Brady Finta - 14th Place
Date of Birth:  December 17, 1970

Hometown:  Huntington Beach, CA
Occupation:   FBI Agent/Ex-Military

John Palyok (and Mia Galeotalanza)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  May 13, 1973
Hometown:  Los Angeles, CA

Occupation:   Sales Manager

Mia Galeotalanza (and John Palyok)* 
- 15th and 16th Places
Date of Birth:  August 17
Hometown:  Toms River, NJ
Occupation:   Finance Manager

Dolly Neely - 17th Place
Date of Birth:  November 18, 1978
Hometown:  Mercer, PA
Occupation:   Sheep Farmer

Brook Geraghty - 18th Place
Date of Birth:  November 20, 1976
Hometown:  Winthrop, MA
Occupation:   Project Manager


Survivor:  Palau - Season 10  Boot Order
Merged Tribe Name:  Koror

Tom Westman -  (Winner) 
Date of Birth:  January 4, 1964
Hometown: Sayville, New York
Occupation:  Firefighter

Katie Gallagher -  (2nd Place)
Date of Birth: May 28, 1975
Hometown: Merced, California
Occupation: Advertising Executive in Radio Sales

Ian Rosenberger - 3rd Place (Juror)
Date of Birth: August 24, 1981
Hometown: Ambridge, Pennsylvania (Pittsburgh)
Occupation:  Graduate of Pennsylvania State University - majored in agricultural extension and educational leadership

Jennifer Lyon - 4th Place  (Juror)
Date of Birth:  February 27, 1972
Hometown:  Washington/Oregon
Occupation:  Bachelor of Science degree in nutrition and food management

Caryn Groedel - 5th Place  (Juror)
Date of Birth:  August 13, 1958
Hometown:  New York, Currently in Solon, Ohio
Occupation: Civil rights and employment discrimination lawyer

Gregg Carey - 6th Place (Juror)
Date of Birth: January 9, 1977
Hometown: Ashland, Massachusetts (Chicago)
Occupation:  Bachelor of Science in engineering

Stephenie LaGrossa - 7th Place (Juror)
Date of Birth: 
Hometown: Briarcliff, Glenolden, a suburb of Philadelphia
Occupation:  Bachelor of Science degree in business administration - Pharmaceutical Sales Rep.

Janu Tornell - 8th Place (Juror)
Date of Birth: May 9, 1965
Hometown: Las Vegas, Nevada
Occupation: Bachelor of Arts degree in Spanish from the University of Nevada - Lead Vegas Showgirl

Coby Archa  - 9th Place (Juror)
Date of Birth: September 8, 1972
Hometown: Abilene, Texas (Athens, Texas)
Occupation:  Licensed from the Texas Cosmetology Commission. He currently co-owns a hair salon

Bobby Jon Drinkard - 10th Place
Date of Birth: May 10, 1977
Hometown: Troy, Alabama
Occupation:  Bachelor of Science degree in Public Relations/Print Journalism

Ibrehem Rahman - 11th Place
Date of Birth: March 4, 1977
Hometown: Birmingham, Alabama
Occupation:  Waiter/Model 

James Miller - 12th Place
Date of Birth: July 8, 1971
Hometown: Hohenwald, Tennessee - Mobile, Alabama
Occupation:  Crane Operator

Willard Smith - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth: November 30, 1947
Hometown: Bellevue, Washington
Occupation:  Attorney

Angie Jakusz - 13th/14th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:  March 27, 1980
Hometown: Waukesha, Wisconsin (New Orleans)
Occupation:  Bartender/Artist

Kimberly Mullen - 15th Place
Date of Birth: March 13, 1979
Hometown: Huber Heights, Ohio
Occupation:  Bachelor of Arts degree in international studies

Jeff Wilson - 16th Place
Date of Birth: February 9, 1983
Hometown: Ventura, California
Occupation:  Personal Trainer

Ashlee Ashby - 17th Place
Date of Birth: May 2, 1982
Hometown: Easley, South Carolina
Occupation:  Bachelor of Arts degree in Communication. 

Jolanda Jones - 18th Place
Date of Birth: November 6, 1965
Hometown:  Houston, Texas
Occupation:  Attorney

Wanda Shirk - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: August 24, 1949
Hometown: Ulysses, Pennsylvania
Occupation:  Teacher

Jonathan Libby - Eliminated before tribes were chosen
Date of Birth: September 5, 1981
Hometown: Dallas, Texas
Occupation:  Sales and marketing for a software company

Survivor: Guatemala  - Season 11  Boot Order
Merged Tribe Name:  XHAKUM

Danielle Boatwright - (Winner)
Date of Birth:   July 13, 1975
Hometown:   
Tonganazie, Kansas

Occupation:  Sports Radio Talk Show Host

Stephenie LaGrossa - (2nd place)
Date of Birth:   December 6, 1979
Hometown:   Tom's River, New Jersey
Occupation:   Pharmaceutical Sales

Rafe Judkins - 3rd Place (Juror)
Date of Birth:   January 8, 1983
Hometown:  Pittsburgh, PA/  Providence, Rhode Island
Occupation:   

Lydia Morales - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 19, 1963 
Hometown:   Lakewood, Washington
Occupation:   Fishmonger

Cindy Hall - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   June 28, 1974
Hometown:   Naples, Florida
Occupation:   Zookeeper

Judd Sergeant - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   September 13, 1970
Hometown:   Ridgefield, New Jersey
Occupation:   Hotel Doorman

Gary Hogeboom - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   August 21, 1958
Hometown:   Grand Haven, Michigan
Occupation: Ex-NFL Quarterback, Real Estate Developer

Jamie Newton - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   January 26, 1981
Hometown:   North Hollywood
Occupation:   Water Ski Instructor

Bobby Jon Drinkard - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   May 10, 1977
Hometown:   Troy, Alabama
Occupation:   Waiter/Model

Brandon Bellinger - 10th Place
Date of Birth:   January 22, 1983
Hometown:   Manhattan, Kansas
Occupation:   Farmer/Rancher

Amy O'Hara - 11th Place
Date of Birth:   November 2, 1965
Hometown:   Revere, Massachusetts
Occupation:   Sergeant Detective in the Major Crimes Unit

Margaret Bobonich - 12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   June 5, 1962
Hometown:   Chardon, Ohio
Occupation:   Family Nurse Practitioner

Brian Corridan -  12/13th Place (Double Boot Episode)
Date of Birth:   February 10, 1983
Hometown:   New York City
Occupation:   Columbia Univ. Graduate

Blake Towsley - 14th Place
Date of Birth:   May 5, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Commercial Real Estate Broker and Model

Brooke Struck - 15th Place
Date of Birth:   July 30, 1979
Hometown:   Hood River, Oregon
Occupation:   Law Student

Brianna Varela - 16th Place
Date of Birth:   October 29, 1983
Hometown:   Edmonds, Washington
Occupation:   Retail Sales/Make-Up Artist

Morgan McDevitt - 17th Place
Date of Birth:   November 24, 1983
Hometown:   Decatur, Illinois
Occupation:   Magician's Assistant/Model/Entertainer

Jim Lynch - 18th Place
Date of Birth:   January 7, 1942
Hometown:   Northglenn, Colorado
Occupation:   Retired Fire Captain

 

Survivor: Panama - Exile Island  - Season 12  Boot Order
Merged Tribe Name:  Gitanos

Aras Baskauskas - (Winner)
Date of Birth:   September 26, 1981
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Yoga Instructor

Danielle DiLorenzo - (2nd Place)
Date of Birth:  June 3, 1981  
Hometown:   Boston, MA
Occupation:   Medical Sales Rep.

Terry Deitz - 3rd place (Juror)
Date of Birth:   October 10, 1959
Hometown:   Simsbury, CT.
Occupation:  Retired Navy Pilot/American Airline Pilot 

Cirie Fields  - 4th Place (Juror)
Date of Birth:   July 18, 1970
Hometown:   Walterboro, S.C.
Occupation:   Registered Nurse

Shane Powers - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   November 28, 1970
Hometown:  Los Angeles 
Occupation:   Owner of an Entertainment Marketing Co.

Courtney Marit - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   May 24, 1974
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Performance Artist

Bruce Kanegai - 7th Place (Juror)
Date of Birth:   December 17, 1947
Hometown:   Simi Valley, Calif.
Occupation:   Art Teacher/Karate Instructor

Sally Schumann - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   December 10, 1978
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Social Worker
Austin Carty - 9th Place (Juror)
Date of Birth:   April 29, 1981
Hometown:   High Point, North Carolina
Occupation:   Author
Nick Stanbury - 10th Place
Date of Birth:   July 21, 1980
Hometown:   Tempe, Arizona
Occupation:   Financial Sales
Dan Barry - 11th Place
Date of Birth:   December 30, 1953
Hometown:   South Hadley, Massachusetts
Occupation:   Retired Astronaut
Bobby Mason - 12th Place
Date of Birth:   August 20, 1973
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Attorney
Ruth Marie Milliman - 13th Place
Date of Birth:   April 11, 1957
Hometown:   Greenville, S.C.
Occupation:   Director of Retail Leasing
Misty Giles - 14th Place
Date of Birth:   February 25, 1981
Hometown:   Dallas, TX
Occupation:  Engineer 
Melinda Hyder - 15th Place
Date of Birth:   May 23, 1973
Hometown:   Sevierville, Tennessee
Occupation:   Singer/Performer
Tina Scheer - 16th Place
Date of Birth:   November 17, 1960
Hometown:   Hayward, Wisc.
Occupation:  Logging Sports Promoter   

 

Survivor: Cook Islands  - Season 13  Boot Order
Merged Tribe Name:  Aitutonga

Yul Kwon - Winner
Date of Birth:   February 14, 1975
Hometown:   San Mateo, Calif
Occupation:   Management Consultant  
Ozzy Lusth - 2nd Place
Date of Birth:  August 23, 1981
Hometown:   Venice, Calif.
Occupation:   Waiter
Becky Lee  - 3rd place (Juror)
Date of Birth:   September 11, 1977
Hometown:   Washington, D.C.
Occupation:   Attorney 
Sundra Oakley  - 4th Place (Juror)
Date of Birth:  January 2, 1975
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Actress
Adam Gentry  - 5th Place (Juror)
Date of Birth:   August 21, 1978
Hometown:   San Diego
Occupation:   Copier Sales 
Parvati Shallow  - 6th Place (Juror)
Date of Birth:   September 21, 19
Hometown:   Los Angeles
Occupation:    Boxer/Waitress   
Jonathan Penner - 7th Place (Juror)
Date of Birth:  March 5, 1962
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Writer/Producer   
Candice Woodcock - 8th Place (Juror)
Date of Birth:   November 12, 1982
Hometown:   Fayetteville, N.C.
Occupation:   Pre-med Student 
Nathan Gonzales - 9th Place (Juror)
Date of Birth:  July 26, 1980
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Retail Sales   
Jenny Guzon-Bae  - 10th Place
Date of Birth:   May 8, 1970
Hometown:   Lake Forest, Ill.
Occupation:  Real Estate Agent
Rebecca Borman - 11th Place
Date of Birth:  August 31, 1971
Hometown:   Laurelton, NY
Occupation:   Make-Up Artist  
Brad Virata - 12th Place
Date of Birth:   November 23, 1976
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Fashion Director 
Jessica Smith "Flica Flame"  - 13th Place
Date of Birth:   January 22, 1979
Hometown:   Chico, Calif.
Occupation:  Performance Artist, Rollergirl 
Cristina Coria  - 14th Place
Date of Birth:  April 18, 1971
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Police Officer
Anh-Tuan "Cao Boi" Bui - 15th Place
Date of Birth:   April 10, 1964
Hometown:  Christiansburg, VA
Occupation:  Manicure Salon Manager
Stephannie Favor - 16th Place
Date of Birth:  July 12, 1970
Hometown: Columbia, S.C.
Occupation:  Nursing Student   
J.P. Calderon  - 17th Place
Date of Birth:  September 5, 1975
Hometown:   Marina del Rey, Calif
Occupation:   Professional Volleyball Player  
Cecilia Mansilla  - 18th Place
Date of Birth:  January 13, 1977
Hometown:   Oakland, Calif
Occupation:  Technology Risk Consultant
Billy Garcia  - 19th Place
Date of Birth:  April 22, 1970
Hometown:   NY, NY
Occupation:   Heavy Metal Guitarist  
Sekou Bunch   - 20th Place
Date of Birth:  September 9, 1960
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Jazz Musician

Survivor: Fiji - Season 14 - Boot Order
Merged Tribe Name:  Bula Bula

Earl Cole - Winner
Date of Birth:  April 9, 1971
Hometown:   Santa Monica, Calif
Occupation:   Senior Ad Executive
Cassandra Franklin - 2nd Place (Tie)
Date of Birth:  April 19, 1964
Hometown:   Los Angeles
Occupation:  Civil Engineer Manager
Dreamz Herd - 2nd Place (Tie)
Date of Birth:  December 15, 1981
Hometown:   Wilmington, NC
Occupation:   Cheerleader Coach
Yau-Man Chan - 4th Place
Date of Birth:  August 26, 1952
Hometown:   Martinez, California
Occupation:   Director of Info. Systems
Boo Bernis - 5th Place
Date of Birth:  June 21, 1972.
Hometown:   Lafayette, Louisiana
Occupation:  Construction
Stacy Kimball - 7th Place
Date of Birth:  October 1, 1979
Hometown:   Boulder, Colorado
Occupation:   Internet Advertising
Alex Angarita - 6th Place
Date of Birth:  April 20, 1978
Hometown:  Los Angeles
Occupation:   Attorney
Mookie Lee - 8th Place
Date of Birth: November 10, 1981 
Hometown:   Chicago, Ill.
Occupation:   Loan Manager
Edgardo Rivera - 9th Place
Date of Birth:  October 5, 1978
Hometown:  Miami  
Occupation:   Account and Planning Supervisor
Michelle Yi - 10th Place
Date of Birth:  December 2, 1983
Hometown:  Cincinnati, Ohio 
Occupation:   Student/Fashion Design
Lisi Linares - 11th Place
Date of Birth:  June 9, 1970
Hometown:   Los Angeles
Occupation:   Customer Service Rep/ Musician
James Reid - 12th Place
Date of Birth:  September 11, 1978
Hometown: Los Angeles
Occupation: Bartender
Anthony Robinson - 13th Place
Date of Birth:  June 25, 1974
Hometown:   Compton, Calif
Occupation:   Expert Witness Locator
Rita Verreos - 14th Place
Date of Birth:  July 19, 1968
Hometown:   San Antonio, TX
Occupation:   Model/Spokesperson/Single Mom
Liliana Gomez - 15th Place
Date of Birth:  April 5, 1981
Hometown:   Oxnard, Calif
Occupation:   Loan Officer
Gary Stritesky - 16th Place
Date of Birth:  September 16, 1951
Hometown:   Silver Lake, Minn.
Occupation:   School Bus Driver/Carpenter
Sylvia Kwan - 17th Place
Date of Birth:  August 18, 1954
Hometown:   Ross, Calif.
Occupation:   Architect
Erica Durousseau - 18th Place
Date of Birth:  December 11, 1979
Hometown:  Lake Charles, Louisiana
Occupation:   Youth Market Director/Fund Raising
Jessica deBen - 19th Place
Date of Birth:  April 25, 1979
Hometown:   New Orleans/Los Angeles
Occupation:   Fashion Stylist

 

 

 


Survivor Fever is not authorized or connected with 
CBS, SEG, their affiliates or sponsors.

Email the Webmaster

Home |  About  | Contact

Copyright © 2007 Survivor Fever
Best Viewed with Microsoft Internet Explorer